Husi militanları karargahı da kuşattı

Husi militanları karargahı da kuşattı
Husi militanları karargahı da kuşattı
Husi militanlar, Marib'deki yedek askeri birliklere ait karargahı kuşattı

RADİKAL - Yemen'de Husi Ensarullah Hareketinin, Marib vilayetindeki yedek askeri birliklere ait karargahı kuşattığı ileri sürüldü. 

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Husi militanlar, ülkenin doğu kesiminde yer alan Marib'e yakın bölgede yedek askeri birliklere ait karargahı kuşattı. Bu arada Marib kentindeki yerel yönetim, aşiret liderleri ve askeri yetkililer, "Husi militanlar tarafından Cumhurbaşkanı Abdurrabu Mansur Hadi ve Ulusal Diyalog Konferansı sonuçlarına karşı yapılan darbeyi" kınadı. 

Marib'de düzenlenen toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, Husi militanların "Marib'e saldırı tehditleri karşısında" siyasiler ile halkın birlikte hareket etmesi çağrısı yapıldı. Açıklamada ayrıca bölge halkının, petrol tesisleri ile enerji hatlarının korunmasından sorumlu olan orduya destek vereceği kaydedildi. 

Uzun süredir siyasi çatışmaların devam ettiği Yemen'de, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin Ofis Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek'in 17 Ocak'ta kaçırılmasıyla artan gerginlik, Husiler'in Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Hadi'nin Sittin Caddesi'ndeki konutuna saldırısıyla daha da tırmanmıştı. Bu gelişmelerin ardından dün Husiler'in Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na girdiği iddia edilmişti. 

Öte yandan ülkede bazı basın kuruluşlarının haberlerinde, Hadi'nin başkent Sana'nın Sittin Caddesi'ndeki konutunda Husiler'in gözetimi altında bulunduğu öne sürülüyor. Sosyal medya ve bazı internet sitelerinde ise Hadi'nin, "güneye kaçtığı" ve memleketi Lahac ya da Aden'de olabileceği iddiaları da yer alıyor. (AA)