Husiler Bab'ül Mendep boğazındaki üssü ele geçirdi

Husiler Bab'ül Mendep boğazındaki üssü ele geçirdi
Husiler Bab'ül Mendep boğazındaki üssü ele geçirdi
Şii Ensrarullah Hareketi'nin Kızıldeniz'i Aden Körfezi'ne bağlayan Bab'ül Mendep boğazındaki askeri üssü ele geçirdiği bildirildi. Bölge, dünya petrolünün yüzde 8'inin buradan geçmesi açısından büyük önem taşıyor.

RADİKAL – Yemen’deki Husi militanlarının Kızıldeniz'i Aden Körfezi'ne bağlayan Bab’ül Mendep boğazındaki askeri üssün kontrolünü sağladığı bildirildi. Reuters’a konuşan ve ismini vermek istemeyen yetkililer, ülkenin güneybatısındaki Taiz’deki 17’inci Tugay askerlerinin Husilere kapıları açtığını söyledi.

Dünyanın petrol geçişi açısından dördüncü en yoğun geçidi olan Bab’ül Mendep’ten günde 3.8 milyon varil petrol Avrupa , Asya ve ABD ’ye geçiyor. Bölgede, aralarında Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar’ın da bulunduğu ülkelere ait şirketlerin yer aldığı belirtiliyor. Husilerin Bab’ül Mendep’teki trafiği durdurmasının, bölgedeki durumu daha da kırılgan hale getireceği vurgulanıyor.

Fehim Taştekin yazdı. "El Kaidecileri komşu yapanlara bir alkış!"

SİVİL ÖLÜMLERİ ARTIYOR

Suudi Arabistan öncülüğünde kurulan ve 10 ülkeden oluşan koalisyon, 25 Mart’ta Şii Ensarullah Hareketi’nin ilerleyişini durdurmak amacıyla Yemen’e saldırı başlatmıştı. Bombardımana ABD’nin de destek verdiği bilinirken, hava saldırılarında çok sayıda sivil hayatını kaybetti.

İran: Yemen'e silah göndermiyoruz

Pakistan'dan Suudi Arabistan'a birlik desteği