İbadi: Ramadi birkaç gün içinde geri alınacak

İbadi: Ramadi birkaç gün içinde geri alınacak
İbadi: Ramadi birkaç gün içinde geri alınacak
Irak Başbakanı Haydar İbadi, IŞİD'in geçen hafta ele geçirdiği Ramadi kentinin örgütün elinden birkaç gün içinde alınacağını söyledi.

RADİKAL - Irak Başbakanı Haydar İbadi, Ramadi kentinin "birkaç gün içinde" IŞİD güçlerinden geri alınacağını, ancak uluslararası koalisyon ortaklarından daha fazla desteğe ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, dün, Ramadi'nin Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) eline geçmesiyle ilgili olarak "Irak ordusunun savaşma iradesi olmadığını gösteriyor" demişti. CNN yayınına katılan Carter, Irak güçlerinin IŞİD militanlarına göre sayıca çok üstün olmasına karşın geri çekilmeyi tercih ettiğini söylemişti.

Kasım Süleymani: ABD'nin IŞİD'le savaşma isteği yok

'YANLIŞ BİLGİ AKTARILMIŞ'

BBC'ye bir mülakat veren İbadi ise, ABD Savunma Bakanının sözlerini hayretle karşıladığını belirtti ve "Carter, Irak'a büyük destek veriyordu. Eminim ki, kendisine yanlış bilgiler aktarılmış" dedi. IŞİD'in şok taktiklerinin Irak güçlerinin moralini bozduğunu söyleyen İbadi, "Güçlerimiz savaşma iradesine sahip ama, bilinmedik noktalardan, IŞİD'in patlayıcılarla yüklü zırhlı kamyonlarla düzenlediği saldırılara hedef oluyorlar. Bunlar adeta küçük birer nükleer bomba gibi etki yapıyor ve kuvvetlerimiz üzerindeki etkisi de çok kötü oluyor" diye konuştu.

Pentagon: Irak ordusunun IŞİD'le savaşmak için iradesi yok

'KALBİM KAN AĞLIYOR'

Ramadi'nin yeniden geri alınacağından emin olduğunu vurgulayan Irak Başbakanı, "Ramadi'yi kaybetmiş olmaktan kalbim kan ağlıyor. Ama emin olun ki, kenti yakında geri alacağız" dedi. Bununla birlikte İbadi,  Suriye 'den Irak'a pek çok IŞİD militanı geçtiği ve çatışmalarda yeni taktiklere başvurdukları için daha fazla uluslararası yardıma ihtiyaç duyduklarını vurguladı ve şöyle sürdürdü:

"Suriye-Irak sınırını daha sıkı bir kontrol altına almamak hataydı. Suriye'nin kargaşa içinde olması IŞİD'i güçlendirdi. Uluslararası koalisyon ortaklarımızdan sınırdaki kontrolleri pekiştirmelerini istedik."

Irak ordusu ve milislerden Ramadi operasyonu

'KÖRFEZ ÜLKELERİ TEHDİTLE BAŞ ETMİYOR'

İran ve Ürdün'ün teröre karşı güçlü bir destek verdiklerini söyleyen İbadi, bununla birlikte, "Körfez ülkeleri tehdidi hissetmelerine rağmen bu durumla gerçekçi bir şekilde baş etmiyorlar" dedi.

'ABD güçleri Irak'tan çekilecek' iddiası

Cumartesi günü milisler Anbar vilayetinin yönetim merkezi Ramadi'nin doğusundaki Husayba'yı geri almıştı. Bölgede dün şiddetli çatışmalar meydana geldi. Irak hükümeti IŞİD'in ilerlemesini durdurmak amacıyla bölgeye Şii milisleri konuşlandırmıştı.

Obama'dan IŞİD açıklaması: Savaşı kaybetmedik

Ramadi için gönüllü asker aranıyor