İbrahimi isyan etti: Artık anlaşın

İbrahimi isyan etti: Artık anlaşın
İbrahimi isyan etti: Artık anlaşın
Suriye özel temsilcisi İbrahimi, BM'ye mazereti bırakıp harekete geçme çağrısı yaptı: "Suriye harap ediliyor. Artık anlaşamama lüksümüz yok."

Suriye’de şiddeti durdurmak için deneyimli diplomat Kofi Annan’dan eylülde koltuğu devralan BM-Arap Birliği Özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi, siyasi çözüm çabalarının sonuçsuz kalması karşısında isyan etti. BM Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) kapalı oturumda Suriye’deki son durum brifingi verdikten sonra basın toplantısı düzenleyen İbrahimi, “Suriye harap ediliyor. Artık anlaşamama lüksümüz yok” diye çıkışırken BM’ye de çattı. BMGK’daki tıkanıklığa yönelik öfkesini dile getirmekten çekinmeyen İbrahimi, “İşe yaramadığımı hissettiğim anda istifa ederim” dedi.

‘BM harekete geçmeli’

İbrahimi, basın toplantısında başta Suriye lideri Beşşar Esad’ın iktidarı bırakması ve Şam’a yaptırımlar getirilmesi gibi konularda ortak tavır geliştiremeyen BMGK’ya mazeretleri bırakıp harekete geçme çağrısı yaptı: “BMGK’nın ‘Biz Suriye konusunda anlaşamıyoruz. Hemfikir değiliz, daha uygun bir zaman bekleyelim’ diyerek zaman kaybetme lüksü yok. Suriye her geçen dakika harap oluyor. Çatışmalar, benzeri olmayan korkunç bir düzeye ulaşıyor. Bölge son derece kötü bir duruma sürükleniyor. Bunu söylediğimde taraflar bana hep kızıyor ama aslında Suriye’nin yok edilmesine ortaklık ediyorlar. Elbirliğiyle Suriye’yi yıkmak istiyorlar.”
“Konsey’e bazı önerilerim oldu” dese de detay vermezken, Cenevre Deklarasyonu’ndaki geçiş hükümetine ilişkin ifadelerin netleştirilmesi gerektiğini vurgulayan İbrahimi, “BMGK’dan bu muğla klıkların kaldırılmasını istedim. Bence bütün güç ve yetki geçiş hükümetinde olmalı” dedi.
BM’nin Suriye konusuna kendisi içinde olsa da olmasa da çözüm bulmak zorunda olduğunu ifade eden İbrahimi, istifa edebileceğine dair haberlerle ilgili şunu söyledi: “İşe yaramadığımı hissettiğim an, bir dakika durmam. BM ve Arap Birliği genel sekreterleri isterlerse bırakırım.”

Hatip: İki şartla Esad’ın adamlarıyla görüşürüm

Muhaliflerin çatı örgütü Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkanı Muaz el-Hatib de “Rejimle kesinlikle görüşmeyiz” açıklamalarından geri adım attı. Hatib, Facebook’tan yaptığı açıklamada ‘gözaltındaki muhaliflerin serbest bırakılması ve sürgündeki Suriyelilerin pasaportlarının yurtdışındaki elçiliklerde yenilenmesi’ halinde Esad rejiminden yetkililerle doğrudan temas kurmaya hazır olduklarını belirtti. Hatip, temasların İstanbul , Kahire ya da Tunus olabileceğini söyledi.

Sığınmacılar için 1.1 milyar $

Bu arada sığınmacılara yardım için BM öncülüğündeki ilk yüksek düzeyli bağış konferansı Kuveyt’te başladı. 1.5 milyar dolarlık yardım toplanması hedeflenen konferansta Kuveyt ile Suudi Arabistan, sığınmacılar için 300’er milyon dolar taahhütle başı çekti. ABD 155, Britanya 78, Bahreyn 20, Almanya ise 13.5 milyon, Çin 1 milyon dolar yardım sözü verdi.

Şam’a göre infazlar Nusra’nın işi

BM Güvenlik Konseyi ve Kuveyt’teki bağış toplantısı öncesi Halep’te nehirden çıkartılan 65 cesetten muhalifler rejimi, rejim de Nusra Cephesi’ni sorumlu tuttu. Resmi ajans SANA “Cesetleri teşhis eden aileler bu kişileri terörist grubun kaçırdığını söyledi” iddiasına yer verdi. Kurbanlardan genç bir doktorun temmuzda kaçırıldığı belirtildi. Muhalifler infazların rejimin kontrol ettiği bölgede yapıldığını ve cesetlerin sürüklenerek kendi bölgelerine getirildiği söylerken SANA muhabiri “Su seviyesi cesetleri sürükleyemeyecek kadar düşük” dedi. Başka bir kaynak, infazı yapan gruba bir Ürdünlünün liderlik ettiğini belirtti.

 

‘İsrail uçakları silah yüklü konvoyu vurdu’

İsrail’in Suriye’den Lübnan’a silah sokan bir konvoyu hava operasyonuyla vurduğu belirtildi. Bir kaynağa göre saldırı önceki gece Suriye topraklarında, başka kaynağa göre konvoy Lübnan sınırını geçer geçmez yapıldı. Saldırı İsrailli yetkililerin Suriye silahlarının Hizbullah gibi grupların eline geçmesini savaş nedeni sayacaklarına dair tehditlerin ardından geldi. Lübnan ordusu İsrail savaş uçaklarının ülke hava sahasına girdiğini teyit ederken İsrail ordusu yorum yapmadı. Eski Mossad Şefi Amnon Sofrin saldırı haberi gelmeden önce “İsrail bu tür silahların transferini önlemek için her şeyi yapmalı” sözüyle dikkat çekti. Başbakan Benyamin Netanyahu, danışmanı Yaakov Amidror’u kimyasal silahların transferini engellemesi için pazartesi Rusya’ya gönderdi. Başbakan Yardımcısı Silvan Şalom da silahların başka ellere geçmesi halinde İsrail’in müdahale edeceğini söylemişti.