İç savaşın tam eşiğinde

İç savaşın tam eşiğinde
İç savaşın tam eşiğinde

31 Mayıs ta Felluce de binlerce Sünni cuma namazı sonrası Maliki hükümetine karşı gösteri yaptı.

Nisanda 700, mayısta 1045 kişinin şiddete kurban gittiği Irak'ın mezhep savaşına sürüklenebileceği belirtildi. BM acil önlem istedi.

Irak’ta ABD müdahalesiyle gelen şiddet, işgalin sona erdiği 2011’den beri hız kesmedi. BM’nin raporuna göre özellikle 2006-2007’den itibaren artan mezhepsel şiddet 1045 kişinin yaşamını yitirdiği ve 2397 kişinin yaralandığı mayıs ayında zirve yaptı. Nisanda da ordunun Havica’da silahlı Sünni göstericilere müdahalesiyle patlak veren şiddet olaylarında 700’ü aşkın insan ölmüştü. BM artan şiddetin ülkeyi iç savaşa sürükleyeceği uyarısında bulundu. Geçen hafta cumartesi siyasi liderler mezhepsel şiddeti durdurmak için bir araya gelse de saldırılar hız kesmedi. Bağdat’ta Sünni ve Şii mahallelerinde düzenlenen saldırılarda pazartesi 70, perşembe 25 kişi ölmüştü. Özellikle Kaide ve silahlı Sünni grupların saldırıları giderek tırmanırken BM’nin Irak özel temsilcisi Martin Kobler “Iraklı liderler anlaşmazlıklara çözüm bulmazlarsa artan şiddetin daha vahim sonuçlara yol açması an meselesi” dedi. Uluslararası Kriz Grubu uzmanı Maria Fantappie, “ Hükümet , şimdiye kadar protestocularla anlaşmaya varmak adına hiçbir gerçek adım atmadı. Artık sokaklarla uzlaşmak için ciddi çözümler bulmalı’’ yorumunu yaptı. Hükümetin huzursuzluğu yalnızca güvenlik problemi olarak algılamasının çözümü engellediği belirtildi.
Yetkililer ise Kaide-Irak İslam Devleti’ ve eski Baas yetkilileriyle bağlantılı Nakşi grupların artan saldırılarının Şii milisleri de kışkırttığını söylüyor. Güvenlik kaynakları Mehdi Ordusu, Asaib el Hak ve Kataib Hizbullah gibi Şii örgütlerin çatışmadan uzak durduğunu ama yavaş yavaş karşılık vermeye hazırlandıklarını belirtti. Iraklılar ‘ölüm tugayları’nın yine sokaklara dönmesinden korkarken Savaş Etüdü Enstitüsü’nden Stephen Wicken “Şii gruplar genelde çatışmalardan uzak durdu. Sünni camilerin bombalanmasının arkasında bunlar varsa olay mezhepsel bir çatışmaya dönüşür” dedi.