İç savaşta 6 bin Suriyeli kadın tecavüze uğradı

İç savaşta 6 bin Suriyeli kadın tecavüze uğradı
İç savaşta 6 bin Suriyeli kadın tecavüze uğradı
Suriye'de hükümet güçleri ve silahlı grupların kadınlara yönelik taciz ve işkence vakaları her geçen gün artıyor.

Radikal.com.tr - Avrupa -Akdeniz İnsan Hakları Ağı (EMRHN), Suriye 'de isyanın ve çatışmaların başladığı 2011 yılının Mart ayından beri 6000 kadar kadının tecavüze uğradığına işaret ediyor.

BBC Türkçe servisinin aktardığı habere göre, Örgütün sözcüsü bu kadınların yaşadıkları toplumda kınanıp dışlandıklarını ve sıklıkla evlerini terk etmek zorunda kaldıklarını vurguladı.

Örgütün hazırladığı raporda ayrıca kadınların keskin nişancıların hedefi olduklarına, çoğu zaman çocuklarıyla canlı kalkan olarak kullanıldıklarına dikkat çekildi.

"Kadınlara yönelik Şiddet, Suriye'deki Çatışmaların Kanayan Yarası" 2013'ün ilk yarısında mağdur kadınlar ve sağlık görevlileriyle yapılan mülakatlara dayanıyor.

Rapor, yüzlerce Suriyeli kadının, nasıl keyfi şekilde gözaltına alındığını, devlete ait gözetim merkezlerinde çeşitli işkence vakalarına maruz kaldığını anlatıyor.

Sözcü Hayet Zeghiche BBC'ye yaptığı açıklamada, söz konusu kadınların siyasi sebeplerle kasten hedef alınabildiklerini de ekliyor.

Rapor mahkum takası ya da intikam için kadınların kaçırıldığını ve bunun artık bir tür strateji haline geldiğini vurguluyor.

Birleşmiş Milletler verilerine göre Suriye'deki çatışmalarda 100 bini aşkın insanın hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. İki milyondan fazla Suriyeli ise yaşadıkları yerleri terketti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Pazartesi günü uzun zamandır ertelenen barış görüşmelerinin 22 Ocak'ta Cenevre'de yapılacağını açıkladı. Bu görüşmelerin hükümet ve muhalefeti ilk kez müzakere ortamına taşıması bekleniyor. 

Ekmeleddin İhsanoğlu: Suriye'de geçiş sürecinde Esad da olmalı


Kayıp gençler Suriye'ye mi götürüldü?


  http://www.radikal.com.tr/116306311630631

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  TR'de 2 yilda 4600 - dialectichulk

  2011 Nisan ayindan bu yana süren, Ortadogu'nun en kanli savaslarindan birinde böylesi bir tablo ile karsilasmak yürek daglasa da sasirtici degil cok. Zira 2010 yili Nisan ayinda yapilan konferansa müteakip Hürriyet Daily News'da cikan "Türkiye'deki cinsen suclar Istanbul sempozyumunda tartisildi" (Sexual crimes in Turkey discussed at Istanbul symposium) adli haberde belirtildigi üzere sadece 2008 ve 2009 yillarinda, hem de sözümona "baris" halindeki, ülkemizde toplam 4672 kadin cinsel suclarin kurbani olmus. Bir de savas falan ciksa isin ne boyuta ulasacagini tahmin etmek bile istemiyor insan. (Biri 1915 mi dedi? Ermeni mi? Yok canim, kedidir o kedi...)