İdam mahkumu Müslüman kadının eşinden çağrı

İdam mahkumu Müslüman kadının eşinden çağrı
İdam mahkumu Müslüman kadının eşinden çağrı

Sudan’da babası Müslüman olduğu halde Hıristiyan bir adamla evlendiği ve kendini Hıristiyan olarak tanımladığı için idam cezasına çaptırılan 27 yaşındaki Meryem İbrahim’in eşi Daniel Wani uluslararası yardım çağrısı yaptı.
CNN’e konuşan Wani, ‘Sudan hükümetine uluslararası baskının artması durumunda yetkililerin idam kararını yeniden düşüneceğine inandığını’ söyledi. Wani, “Hükümete yoğun çağrı var. Bu tavırları için herkes teşekkür ediyoruö Belki de bu çağrılar, idam kararının bozulması ile sonuçlanacak” ifadelerini kullandı.


İdam edilmeyi beklediği hapishanede doğum yapan ve 2 yaşında bir oğlu olan Meryem İbrahim, kendisi küçükken babasının Hıristiyan olan annesini terkettiğini ve Hıristiyan olarak yetiştirildiğini, dolayısıyla din değiştirmediğini savunuyor. Ancak genç kadın dinden çıktığı ve bir Hıristiyanla evlenerek zina yaptığı gerekçesiyle 15 Mayıs’ta idam cezasına çarptırılmıştı. Mahkeme hapse 20 aylık oğlu ile birlikte giren ve tutuklandığı sırada hamile olan İbrahim’in idam cezasını ‘çocuklarına bakabilmesi için’ iki yıl ertelemişti.


  ETİKETLER:

  Mahkeme

  ,

  CNN

  ,

  hamile

  ,

  Kadın

  ,

  genç