İdama devam edenler: Aynı gün Amerika ve İran adam astı

İdama devam edenler: Aynı gün Amerika ve İran adam astı
İdama devam edenler: Aynı gün Amerika ve İran adam astı
İran'da uyuşturucu kaçakçılığı ve tecavüzden suçlu bulunan 8 kişi idam edildi.

İran 'ın resmi haber ajansı IRNA, çeşitli türlerde ve miktarlarda uyuşturucu kaçırmaktan suçlu bulunan 7 kişinin bugün Tahran'da idam edildiğini duyurdu. Haberde, bir kişinin de tecavüz suçundan idam edildiği belirtildi.
İdam hükümlerinin Yüksek Mahkeme tarafından da onaylandığı kaydedildi. İran yasalarına göre, uyuşturucu kaçakçılığı ve tecavüz suçlarını işleyenler idam istemiyle yargılanıyor. 

ABD 'DE İDAM
Öte yandan ABD'de de 1994 yılında 77 yaşındaki büyük amcasını öldürmekten suçlu bulunan kişi idam edildi. Yetkililer, 38 yaşındaki Jeffrey David Matthews'un cezasının, Oklahoma Cezaevi'nde infaz edildiğini bildirdi. Bugüne kadar infazı üç kez ertelenen Matthews'un, evine düzenlenen soygun sırasında büyük amcası Otis Earl Short'un vurularak ölmesiyle ilgili olarak birinci derecede cinayetten suçlu bulunduğu belirtildi. Matthews, Oklahoma eyaletinde bu yıl cezası infaz edilen 2. idam mahkumu oldu. (AA)


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  İran

  ,

  haber

  http://www.radikal.com.tr/103616210361626

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  IKI ULKENIN GERCEK YUZU - Ozan Yoldas

  Iki ulkeninde ozunde benzer yanlari aynidir cunki ikiside Emperyalistir biri Dini motifi kullanir digeride Demokrasi motifine siginir.amac ve araclari ayni oldugu gibi icratlarida aynidir.Insanlik tarihine kara birer lekedir. Insanlik gor bunlari ve iyi tani kimlerin neler yaptigni.

  Demokrasi de bu değil Şeriatte - mızrak

  Dikkat ettiniz mi birisi dünyanın süper gücü demokrasinin yegane elçisi özgürlükler ülkesi ABD, diğeri güya şer-i hükümlerle yönetildiğini düşünen başka bir ülke ... Ne bizim bildiğimiz demokraside bu vardır ne de islamda . Bir şeyi yanlış biliyoruz galiba islam katl hükümleriyle işleyen değil aksine huzur islamdadır deyişleriyle insanların akın ettiği bir dindir.Bu iki somut örnek bize dünya çarkının daha doğrusu ceza konusunun ne denli topal oduğunu gösteriyor

  iste Islam Cumhuriyeti! - dostluk ve baris

  fazla yoruma gerek var mi? tercih sizin...

  Aynı mı? - aliismettekin

  İrandaki ile abd deki aynı değil.Abd deki de yanlış can almak, suçlu başkasının canını almış olsa bile savunmak zor ama irandakine bakın ulu orta 7 kişi sallandırmışlar, ibreti alem için seyrettiriyorlar.Aynı durum şeriatla yönetilen her ülkede var,ağzından çıkan bir küfür kelleyi tehlikeye sokuyor, öyle ki onalrın inancını paylaşmayan başka dinden hatta dinsiz olsan da onların inandıkları hakkında tek kelime çıkmayacak ağzından, çıkarsa ne olur kelle gider.Ya da hangi ülkedensen devlet başkanı devreye girer dış işleri yalvarır yakarır öyle kurtarırsın kelleyi.Şimdi bununla abd deki aynı mı? Ne biçim terazi o böyle tartımı olur?

  Hata tektir: ama hataları işleyenler tek değildir!... - PEPEİSMAİL

  1) İran'daki idam uygulamaları da hata, aynı şekilde Amerika'da ki uygulamalar da hata. 2) Irak'taki Amerikan-İsrail fitne ve katliamları da hata: Filistin'de günde ortalama 10 Filistin'linin İsrail'li askerlerce canlı yayında kurşunla infazları da hata. Hata tektir: ama hataları işleyenler tek değildir!...

  DESPOTLAR - sabahattinali

  yok ederek asarak keserek recmederek katlederek toplumu hizaya getirecegine sasan despotik krallıklar tiranlıklar yok olmaya mahkumdur.. Esir iran halkına acıyorum..saçının teli göründü diye kırbaçlanan kadınlarına üzülüyorum..Tiranlığın muhafızlarını lanetliyorum..dilerim son tiranlıkta son bulur dünya rahat bir nefes alır..