İhbarda bulunacaktı, 'zenci' diye dövüldü!

İhbarda bulunacaktı, 'zenci' diye dövüldü!
İhbarda bulunacaktı, 'zenci' diye dövüldü!

Fotoğraf: Casey Moore

İngiltere'de bir itfaiyeci, polise yardımcı olmaya çalışırken dayak yedi ve şok tabancasıyla vuruldu. Şikayetçi olan itfaiyeci, o gece görevde olan 2 polis memuru da dahil toplamda 6 kişiyi dava etti.

Siyahi itfaiyeci, 4 Eylül günü Londra’daki Harrow bölgesinden sabah 3.30’da arabayla geçiyordu. Polis akademisinden annesinin hastalığı sebebiyle ayrılıp itfaiyeci olan Kennedy-Macfoy, genç birinin polis minibüsüne taş attığını görünce hemen polislerin yanına giderek arabasını durdurdu. Kennedy-Macfoy’un amacı, taş atan genç adamın eşkalini söylemek, biraz daha geride kendisine hakaret eden bir sürücünün plakasını öğrenmek ve adres tarifi almaktı.

28 yaşındaki Londralı itfaiyeci, aldığı cevap karşısında şaşkınlığa uğradı. Polis memurları “vahşi hayvanlar” gibi davranarak önce adama küfür etti, arabasından sürükleyerek çıkardılar, dövdüler ve en sonunda da elektrikli silahla onu vurdular. Olaylar sırasında sakinliğini yitirmemeye çalıştığını belirten Kennedy-Macfoy, sürekli “ben de sizden biriyim” dediğini ve ellerini kaldırarak polislere sakin olmalarını söylediğini belirtiyor.

Kennedy-Macfoy’a karşı “polise karşı gelme” suçundan dava açılmış, mahkeme Şubat ayında suçsuz olduğuna karar vermişti. 2 gün süren davada, o gece görevli polis dedektifi David Bergum o gece “stresli” olduklarını, ve bir partiye gitmekte olan siyahi insanlarla uğraştıklarını söyledi. Dedektif ifadesinde şöyle dedi: 

“Partiyle alakası olup olmadığını bilemedim. Partiye giden herkes zenciydi. O da zenciydi. Kordondan geçerek yanımıza geldi. Hızlı bir şekilde risk değerlendirmesi yapmak zorundaydım.” 

Polis memuru şok silahını kullanmadan önce Kennedy-Macfoy’u uyarmadığını da itiraf etti. İtfaiyecinin şikayeti, son 3 haftada ırkçılık iddiasıyla yapılan 10. şikayet ve aynı iddiayla açılan 12. dava oldu. Kennedy-Macfoy’un 6 memuru şikayet etmesinin ardından, Metropolitan Polis Merkezi’nde ırkçılıkla suçlanan memurların sayısı 26’ya çıktı.


  ETİKETLER:

  Londra

  ,

  Mahkeme

  ,

  Sabah

  ,

  Gece

  ,

  Hayvanlar

  ,

  eylül

  ,

  genç

  ,

  Karşı