'İhsan Gürz'ü Hollanda polisi öldürdü'

'İhsan Gürz'ü Hollanda polisi öldürdü'
'İhsan Gürz'ü Hollanda polisi öldürdü'

Kısa süre önce oğlu İhsan ile birlikte fotoğraf çektiren anne Ayten Gürz oğlunun öldüğü karakol önünde polislere tepki gösterdi.

Hollanda'da gözaltına alınan İhsan Gürz hücrede ölü bulundu. Polis, kalp krizi açıklaması yaparken Gürz ailesi "İhsan'ı polisler öldürdü" diyor.
Haber: FATİH ÖZYAR / Arşivi

Hollanda’nın Beverwijk kentinde yaşayan Erzincanlı 22 yaşındaki İhsan Gürz cumartesi günü saat 18.00 sıralarında bir büfeye girerek, bir porsiyon kızarmış patates istedi. Patates hazırlanırken üst kattaki tuvaleti kullanmak isteyen İhsan Gürz’e müdahale eden büfe çalışanları alt kattaki tuvalete gitmesini istedi. Büfeci ile tuvalet konusunda küçük tartışma yaşayan İhsan Gürz, öfkeden önündeki sandalyeye tekme attı.

Sert müdahale
Bunun üzerine büfe sahibi polis çağırdı. Büfeye gelen polis, Gürz’ü gözaltına aldı. Polis, gözaltına alınmasına karşı çıkan Gürz’e sert müdahale etti. Karakola götürülen Gürz, konulduğu hücrede 12 saat sonra ölü bulundu. Polis, Gürz’ün kalbinin durduğunu açıkladı.
İhsan Gürz’ün annesi Ayten ve babası Cengiz Gürz, oğullarının ölümünden polisi sorumlu tuttu. Oğlunun gözaltına alınırken şiddete maruz kaldığını belirten Cengiz Gürz, şöyle dedi: “Çocuğumuzu canlı olarak gözaltına aldılar ama ölü olarak bize verdiler. Çocuğumuzun her tarafında morluklar ve eziklikler var. Göğüs kaslarında, kafatasında çatlaklar var. Onu döve döve öldürdüler. Ona şiddet uyguladıkları anlar kameralar tarafından kayıt altında. Gözaltına alındığı büfenin güvenlik kamerasında bunların hepsi var. Orada polisin şiddet kullandığı apaçık ortada.” Cengiz Gürz, polisten şikâyetçi oldu.

İhsan Gürz’ün cenaze töreninde Hollanda polisine tepki yağdı. Beverwijk Alevi Bektaşi Kültür Derneği’nde düzenlenen törene yaklaşık 500 kişi katıldı. Törene katılanlar daha sonra hep birlikte Beverwijk Polis Merkezi’ne yürüdü. Merkezin önünde alkış tutarak oturma eylemi yapan gruba müdahale edilmedi.

Başkan söz verdi
Polis merkezinin önündeki eylem olaysız sona ererken, aynı grup bu kez Beverwijk Belediyesi’nin önünde yürüyüş düzenledi. Anne Ayten ve baba Cengiz Gürz ile bir görüşme yapan Beverwijk Belediye Başkanı Han van Leeuwen, olayın aydınlatılması için her türlü çabayı göstereceğine dair söz verdi.