İhvan'sız Mısır'a doğru

İhvan'sız Mısır'a doğru
İhvan'sız Mısır'a doğru
Mısır güvenlik güçleri Müslüman Kardeşler lideri Bedii'yi gözaltına aldı. Ayrıca Mursi dahil üst düzey İhvan üyelerinin evleri basılıp arama yapıldı.

Mısır’da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin askeri darbeyle devrilmesinden sonra oluşturulan geçici yönetim geçen hafta Müslüman Kardeşler’in feshedilmesini gündemine alırken, İhvansızlaştırma deyim yerindeyse girişilen gözaltı furyasıyla gerçekleştiriliyor. Son olarak dün Müslüman Kardeşler Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii, başkent Kahire’de Adeviyye Meydanı yakınındaki bir evde cinayet ve halkı şiddete teşvik suçlamalarıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınmasının krizi daha da tırmandırması beklenen Bedii, haziranda Kahire’de İhvan merkez binası önünde Mursi karşıtı 8 göstericinin öldürülmesinden sorumlu tutuldu. Bedii ayrıca 8 Temmuz’da Kahire’nin doğusundaki Cumhuriyet Muhafızları Karargâhı önünde göstericilere askerlerin ateş açması sonucu 84 kişinin hayatını kaybettiği olaylar ile Giza ve Ramses’te çıkan olaylarda ‘halkı şiddete teşvik etmekle’ suçlandı.
İhvan lideri sorgusunun ardından darbe sonrasında tutuklanan İhvan ve İslamcı partilerin liderlerinin de tutulduğu El Akreb Hapishanesi’ne nakledildi. İhvan’ın avukatı Ali Kemal “Bedii’nin gözaltına alınması Müslüman Kardeşler’e karşı yeni bir tasfiye girişimi. Darbecilerin İhvan’a karşı tansiyonu daha da yükseltmek istemelerinin bir göstergesi” eleştirisi yaptı. İhvan üyelerine ve yöneticilerine tek bir somut suç isnat edilemediğini, bir tek delil sunulamadığını savunan Kemal, “Bu davalar ceza davası rengine boyanmış siyasi davalar” dedi.
Bu arada Bedii’nin gözaltına alınma görüntülerinin özel bir kanalda yayımlanması da dikkat çekti. Geçici yönetimin olası müzakerelerden önce ‘İhvan’ı zayıflatıp aşağılamaya çalıştığı’ yorumu yapıldı. 38 yaşındaki oğlu Ammar, cuma günkü eylemlerde öldürülen Bedii’nin yardımcısı Hayrat Şatır da gözaltında. Bedii’nin yerine ise İhvan içtüzüğü uyarınca vekâleten yardımcısı Mahmud İzzet getirildi.
Öte yandan dün Mursi dahil üst düzey İhvan üyelerinin evlerine baskın yapıldı. İhvan sözcüsü Ahmed Cabir Hac, güvenlik güçlerinin Zekazik’te Mursi’nin dairesinin de bulunduğu binayı aradıklarını ve haklarında tutuklama kararı bulunan İhvan liderlerinin, binada olmadıkları için tutuklanmaktan kurtulduklarını söyledi. Mursi’nin apartmanında Şûra Meclisi Başkanı Ahmed Fehmi ile Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Şarkiye İl Başkanı Ahmed Şehhata da yaşıyordu. Baskında HAP Yönetim Kurulu üyesi Muhammed Abdülgani tutuklandı. Önceki gün de Süveyş, İskenderiye ve Feyyum’da 13 ve Luksor’da da 15 İhvan yöneticisi gözaltına alınmıştı.

Af Örgütü’nden kınama

Bu arada Af Örgütü de, ‘orantısız ölümcül güç’ kullanan Mısır güvenlik güçlerinin, ‘ülkenin modern tarihinin en büyük yasadışı katliamını gerçekleştirdiği’ suçlamasında bulundu.

TRT muhabiri Turan’ın gözaltı süresi uzatıldı

Kahire’deki El Fetih Camii’nde cumartesi günü gözaltına alınan TRT muhabiri Metin Turan’ın gözaltı süresi savcılık tarafından 15 gün uzatıldı. Türkiye ’nin Kahire Büyükelçiliği, elçilik avukatı aracılığı ile savcılığa itiraz edip Turan’ın gazeteci olduğuna ve camide görevi sebebi ile bulunduğuna dair belgeleri itiraz dilekçesine ekledi.
Bu arada Kahire’deki İhlas Haber Ajansı Kahire Ofisi de, polis tarafından basıldı.
Büro Şefi Tahir Osman Hamde’yi gözaltına alan polis cihaz ve malzemelere de el koydu. Bu arada dün öğlen Luksor’da ‘görüntülenmesi yasak tarihi mekânlarda çekim yaptıkları’ iddiasıyla gözaltına alınan iki Türk turist ise akşam serbest bırakıldı. Ali Han ve Ahmet Keris’in üzerinde bölgenin yüzölçümünü gösteren harita olduğu öne sürülmüştü. Ancak polis, sakıncalı görüntü ve fotoğraf bulunmadığını açıkladı.

Obama yardımı kesmese de ‘tırpanlıyor’

ABD yasalarına göre, Mısır için ‘darbe’ nitelemesi yaparsa, demokratik hükümet kurulana dek mali yardımı kesmesi gereken Beyaz Saray ‘orta yol’ buldu. Mısır’a askeri yardımların tamamı yerine bir kısmının askıya alınacağı iddia edildi. AP, ABD’li yetkililere dayandırdığı haberinde, yıllık 1.5 milyar dolarlık yardımın 250 milyon dolarının askıya alınacağını öne sürdü. CNN ise ABD’nin yardımları ‘yeniden programladığı’nı’ ve askeri yardımların bir kısmını geçici durduracağını iddia etti. Kongre Tahsisler ve Dış Operasyonlar Alt Komitesi Başkanı Senatör Patrick Leahy’nin sözcüsü David Carle, ‘kendilerine yardımın durdurulacağı bilgisinin verildiğini’ söylerken, ‘kalıcı durdurma kararı verilmediğini’ vurguladı. Obama yönetiminin ‘yardımda tırpan’la amacının manevra kabiliyetini arttırmak olabileceği yorumu yapıldı.