İİT, Suriye'nin üyeliğini askıya alıyor

İİT, Suriye'nin üyeliğini askıya alıyor
İİT, Suriye'nin üyeliğini askıya alıyor
İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesi bugün Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde toplanıyor. Zirve öncesinde bir araya gelen ve Ahmet Davutoğlu'nun da aralarında bulunduğu Dışişleri Bakanları dün Suriye'nin üyeliğinin askıya alınması konusunda anlaştı.

Olağanüstü devlet ve hükümet başkanları zirvesine de bugün Türkiye adına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül katılacak. Zirvede, dışişleri bakanları toplantısında kabul gören "Suriye'nin üyeliğinin askıya alınması" oylanacak.

Kararlar yeterli oy çokluğu ile alındığından Suriye'nin, Arap liginden sonra İslam İşbirliği Teşkilatı üyeliğinin de askıya alınmasına kesin gözle bakılıyor.

Suudi Arabistan, isyanın başından bu yana Suriyeli muhaliflere açık destek veriyor.

Esad'ın müttefiki İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad da zirveye katılıyor.

İran hariç tüm Müslüman ülke liderlerinin Esad'a "git" çağrısı yapması bekleniyor.

SURİYE TELEKONFERANSI
Bu arada, Türkiye, İngiltere, ABD , Fransa, Almanya dışişleri bakanları arasında Suriye konusunda telekonferans gerçekleşti. Talep İngiltere'den geldi. Telekonferansta Suriye'deki son gelişmeler değerlendirildi.

Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre Türkiye, İngiltere, ABD, Fransa ve Almanya dışışleri bakanları arasındaki yapılan telekonferansta Suriye'de Annan sonrası dönemde olası gelişmeler ve senaryolar üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu. Görüşmede, Fransa ve bilahare Almanya'nın dönem başkanlıkları sırasında BM Güvenlik Konseyi'nde nasıl adımlar atılabileceği ele alındı.

Fransız Dışişleri Bakanı'nın cuma günü Türkiye'ye gelişi sırasında da Suriye konusunun ele alınacağını belirten yetkililer, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun telekonferansta mevkidaşlarına Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri ve İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) 9 üye ülkesinin dışişleri bakanları ile Suriye konusunda yaptığı görüşmeler hakkında bilgi verdiğini belirtti.(cnntürk)