IKBY'den Rusya'ya yalanlama

IKBY'den Rusya'ya yalanlama
IKBY'den Rusya'ya yalanlama
IKBY Parlamentosu Enerji Komisyonu Başkanı Şerko Cevdet, Rusya'yı yalanladı ve 'Rusya'nın uydudan çektiği görüntüler, Kürdistan bölgesinden Türkiye'deki Ceyhan Limanı'na petrol taşıyan tankerlere ait' ifadesini kullandı.

RADİKAL - Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Parlamentosu Enerji Komisyonu Başkanı Şerko Cevdet yaptığı açıklamada, Rusya Savunma Bakanlığı'nın IŞİD petrolünün Zaho-Silopi hattından Türkiye'ye geçtiği iddialarına ilişkin, "Rusya'nın uydudan çektiği görüntüler, Kürdistan bölgesinden Türkiye'deki Ceyhan Limanı'na petrol taşıyan tankerlere aittir" dedi.

IŞİD'le yapılan petrol ticaretiyle ilgili araştırmalar yaptığını ve yeterli bilgiye sahip olduğunu savunan Cevdet, Rusya'nın yayımladığı görüntülerin öne sürdüğü iddiayı ispatlamaktan uzak olduğunu söyledi.

Davutoğlu'ndan Putin'e çağrı: Tansiyonu düşürelim

'BU SIR DEĞİL'

Rusya'nın Türkiye'nin IŞİD'le petrol ticareti yaptığı iddiasına ilişkin yayımladığı görüntülerin IKBY'den Türkiye'ye petrol taşıyan tankerlere ait olduğunu aktaran Cevdet, "Doğal Kaynaklar Bakanlığımız, daha önce yüzlerce tankerin Kürdistan'dan Türkiye'ye petrol taşıdığını açıklamıştı. Petrol Türkiye'ye tankerlerle gidiyor ve bu sır değil" diye konuştu.

IŞİD petrolünün Kürt bölgesindeki yollardan ve şehirlerden geçerek satılmasının kolay olmayacağına dikkati çeken Cevdet, "Kürdistan bölgesi petrolü boru hattı ve tankerlerle gönderiyor. Türkiye'den de dünya piyasalarına satılıyor. Rusya'nın paylaştığı görüntüler bu tankerlere aittir. Rusya'nın elinde Türkiye ve Kürdistan bölgesinin IŞİD'e petrol sattığına dair sağlam belge yoktur. Böyle bir iddia için güçlü bilgi ve belgelere ihtiyaç var" değerlendirmesinde bulundu.

Gazprom: Türkiye'ye doğalgaz sevkiyatı normal şekilde sürüyor

'İTHAMLAR BİZİ ÜZDÜ'

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Hükümeti Sözcüsü Sefin Dizayi ise, Rusya Savunma Bakanlığı'nın IŞİD petrolünün Zaho-Silopi hattından Türkiye'ye geçtiği iddialarıyla ilgili, "Kürdistan hükümeti olarak Rusya'nın bu iddialarını reddediyoruz" dedi. Dizayi, Rusya'nın iddialarını endişeyle karşıladıklarını belirterek, "Rusya gibi bir devletin, IŞİD petrolünün Kürdistan bölgesi aracılığıyla Türkiye'ye gönderildiği yönündeki ithamı bizi üzmüştür. Rusya hükümetinin paylaştığı bilgiler doğru değildir" ifadelerini kullandı.

Gorbaçov'dan Türkiye ve Rusya'ya diyalog çağrısı

Dizayi, "Boru hatları, Zaho'ya ve İbrahim Halil Sınır Kapısı'na kadar Kürdistan bölgesinin mülküdür. Doğal Kaynaklar Bakanlığı, burada yabancı şirketlerle yaptığı anlaşmalar çerçevesinde süreci işletir. Duhok ve Badinan bölgesinden çıkarılan petrolün büyük bir kısmı boru boru hattıyla Türkiye'ye ulaştırılıyor. Çıkarılan petrolün bir kısmı da tankerlerle sevk ediliyor" açıklamasını yaptı.

"Kürdistan bölgesinin sattığı petrolün IŞİD ile hiçbir alakası yoktur. Kürdistan bölgesi, herkesten daha fazla IŞİD'e karşı savaşıyor. Peşmerge, IŞİD'e mücadele veren en öncü güçtür. IŞİD'in efsanesini ve karizmasını çökerten güç peşmergedir. Kürdistan bölgesinin, IŞİD'e fayda sağlayan petrolü doğrudan ya da dolaylı olarak satması mümkün müdür? Kürdistan, IŞİD'in ticaretine aracılık edebilir mi? Böyle bir iddiayı ne akıl kabul eder, ne de mantık."

Lavrov: Türkiye-Suriye sınırı kapatılmalı

'İZAHAT BEKLİYORUZ'

Rusya'nın IŞİD petrolüne ilişkin kaynaklarının doğru olmadığını savunan Dizayi, "Rusya, yanlış kaynaklar üzerinden açıklama yapıyor. Başka tarafların da yanlış bilgiler üzerinden adım atmamasını temenni ediyoruz" diye konuştu.

IKBY'den Türkiye'ye giden petrolün her aşamasının şeffaf olduğunu dile getiren Dizayi, "IŞİD petrolü, hiçbir şekilde Kürdistan kontrolündeki sınırlardan geçmedi. Rusya'nın bu iddialarını şiddetle reddediyoruz. Bize yönelik her türlü suçlamayı kabul etmiyoruz. Çünkü Zaho'dan Türkiye'ye giden boru hattı gizli saklı değil, açıktır. Bunun hiçbir tarafla ilgisi yoktur" görüşlerini paylaştı.

Rusya'nın Erbil'de konsolosluğu olduğunu ve bu konuda kendilerinden izahat beklediklerini kaydeden Dizayi, şu ifadeleri kullandı:

"Kürdistan bölgesi ile Rusya arasındaki ilişkiler iyi ve dostanedir. Rus petrol şirketleri de Kürdistan bölgesinde faaliyet gösteriyor. Rusya'nın bu konudaki bilgilerini gözden geçirmesini temenni ediyoruz. Rusya, bilgileri düzeltmelidir ki hiç kimse yanlış bir yola sapmasın."

Davutoğlu'ndan Rusya mesajı: Sorunları yüz yüze konuşarak çözebilmeliyiz

'ŞEFFAF VE AÇIK'

Türkiye ile Kuzey Irak arasındaki İbrahim Halil Sınır Kapısı Emniyet Amiri Abdullah Barzani de Rusya Savunma Bakanlığı'nın iddialarını reddederek, "Bunlar Kürdistan bölgesinin imajını zedelemek için ortaya atılan asılsız iddialardır. Kürdistan bölgesinin hangi yollarla ne şekilde petrol ihraç ettiği bellidir. Petrol sevkiyatı şeffaf ve açık bir şekilde yapılır" dedi.

Rusya yaptırımları pazar çeşitliliğini gündeme getirdi

IKBY Doğal Kaynaklar Bakanı Aşti Hawrami de çarşamba günü Londra’da düzenlenen “Kürdistan Bölgesi Petrol-Doğalgaz Konferansı”nda yaptığı konuşmada, IŞİD'in Kürt bölgesinin petrol ihracatının önünde büyük bir engel oluşturduğunu belirtmiş ve "IŞİD olmasaydı şimdi günlük petrol ihracatımız 1 milyon varil olurdu" açıklamasını yapmıştı. (AA)

Başbakan Davutoğlu: Rusya'ya somut teklifler sunuldu