IKEA köftesinden at eti çıktı

IKEA köftesinden at eti çıktı
IKEA köftesinden at eti çıktı
İsveçli dünya mobilya devi IKEA'nın Çek Cumhuriyeti, İngiltere, Portekiz, Hollanda ve Belçika'da sattığı köftelerde at eti çıktı.

İsveçli mobilya devi IKEA da at eti ile başı derde giren şirketler arasına girdi. IKEA Çek Cumhuriyeti sözcüsü içinde at eti bulunan İsveç köftelerinin İsveç, İngiltere , Portekiz, Hollanda, İtalya , Belçika ve Çek Cumhuriyeti'ndeki mağazalarda satışta olduğunu ancak artık satışının durdurulduğunu söyledi.

Söz konusun ürünlerin etiketleri üzerinde domuz veya dana eti yazdığı aktarıldı. IKEA'nın İsveç birimi Facebook sayfasından yaptığı açıklamada müşteriler üzerindeki potansiyel endişeler nedeniyle İsveç'te köfte satmayacaklarını belirtti.

Aynı şekilde İtalya bitiminde yapılan açıklamada da bu ülkedeki mağazalarda köfte satışının durdurulduğunu, ürünlerde DNA testi yapmaya devam edeceklerini ve at eti olup olmadığını kontrol edecekleri aktarıldı.

IKEA TÜRKİYE 'DEN AÇIKLAMA

IKEA'nın Türkiye birimi ise Avrupa 'da yaşanan skandalla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

IKEA Türkiye mağazalarında yer alan restoranlarda satışa sunulan köfte ve sosis ürünlerinin tamamı, hizmet vermeye başladığımız günden bu yana Türk Gıda Kodeksi’ne uygun şekilde yüzde 100 dana eti olmakta olup, yerli tedarikçilerden temin edilmektedir. Yurtdışında yayınlanan haberlerin de IKEA Türkiye ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.