İki hasım ülkeden kötü haber

İki hasım ülkeden kötü haber
İki hasım ülkeden kötü haber
ABD Dışişleri Bakanı Clinton kan pıhtılaşması nedeniyle hastaneye yatırılırken kanser tedavisi gören Venezüella lideri Chavez'in durumu ağır.

Hillary Clinton hastaneye kaldırıldı

Görevden ayrılmaya hazırlanan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, iki hafta önce geçirdiği beyin sarsıntına bağlı kan pıhtılaşması nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Clinton, yaklaşık 15 gün önce midesindeki virüsten kaynaklanan aşırı su kaybı nedeniyle evinde bayılıp başını çarpmış ve beyin sarsıntısı geçirmişti. O günden beri evinde istirahat eden Clinton, önceki gün şikâyetlerinin artması üzerine New York Presbyterian Hastanesi’ne gitti. Sözcüsü, Clinton’ın pıhtı önleyici tedavi gördüğünü belirterek doktorların tedavinin seyrine karar vermeye çalıştıklarını kaydetti. Clinton’ın 48 saat süreyle hastanede müşahade altında tutulacağı açıklandı. Pıhtılaşmanın nederede oluştuğu konusunda ise bilgi verilmedi. Barack Obama yönetiminin ocak ortasında başlayacak ikinci döneminde görevden ayrılacak Clinton’ın kariyerinin geleceği konusunda büyük tartışma var. Bakanlığı boyunca 112 ülkeyi ziyaret eden 65 yaşındaki Clinton’ın 2016’da başkanlığa aday olmayı düşündüğü de iddialar arasında. Bir süre dinlenmek istediğini söyleyen Clinton’ın yerine Obama, Demokrat Senatör John Kerry’yi aday gösterdi. ( WASHINGTON /REUTERS)

Chavez’in durumu kritik

Küba’da dördüncü defa kanser ameliyatı olan Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez’in ameliyat sonrası komplikasyonlar yaşadığı ve durumunun kritik olduğu bildirildi. Chavez’in ameliyat öncesi halefi olarak gösterdiği yardımcısı Nicolas Maduro, solcu liderin ameliyat sonrası solunum yolları enfeksiyonuna bağlı komplikasyonlar yaşadığını söyledi. Cumartesiden beri Chavez’in sağlık durumunu takip etmek için Havana’da bulunan Maduro, Chavez’in en büyük kızı Rosa ve damadıyla düzenlediği basın toplantısında, “Birkaç dakika önce onunla görüştüm ve kendisi de komplikasyonlardan bahsetti” dedi. Maduro Venezüella liderinin bu savaşı kazanacağına inandığını belirterek konuşmasını “Çok yaşa Chavez” diye bitirdi. Chavez’in sağlık durumu nedeniyle, Bolivar Sarayı’ndaki yıl sonu konseri de iptal edildi.
Ekimde 3. kez devlet başkanı seçilen 58 yaşındaki Chavez, geçen yıl yakalandığı leğen kemiği kanseri nedeniyle 4 ameliyat geçirdi. Muhalefet, hükümeti Chavez’in durumunu gizlemekle suçluyor. 10 Ocak’taki yemin töreninin Chavez’in sağlık durumu nedeniyle ertelenmesinin anayasaya aykırı olduğunu savunan bazı muhalifler devlet başkanlığı seçimlerinin tekrar edilmesini istiyor. (HAVANA/AP)