İki suikast tek silah!

İki suikast tek silah!
İki suikast tek silah!
Tunus'ta dün öldürülen muhalif politikacı Muhammed İbrahimi'nin geçen Şubat ayında öldürülen bir diğer muhalif lider Şükrü Belayid suikastinde kullanılan silahla öldürüldüğü ortaya çıktı.

TUNUS - Tunus İçişleri Bakanı , muhalif politikacı Muhammed İbrahimi ile yine muhalif politikacı Şükrü Belaid’in aynı silahla vurulduğunu söyledi. Halk Koalisyonu Genel Koordinatörü ve Tunus Kurucu Meclisi Başkan Yardımcısı Muhammed İbrahimi, dün evinin önünde suikast sonucu öldürülmüştü. Demokratik Yurtsever Parti Genel Sekreteri Şükrü Belaid ise geçtiğimiz Şubat ayında yine evinin önünde öldürülmüştü. İki politikacı da Tunus Halk Cephesi içerisinde yer alıyordu.

Tunus'ta İbrahimi'nin dün evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmesi ülkede sokakları hareketlendirdi. Ülkenin en büyük sendikası Tunus Genel İşçi Sendikaları Konfederasyonu (UGTT) da genel grev kararı almıştı. UGTT’nin grev kararı sonrası Tunus Hava Yolları'ndan yaptığı açıklamada, "Genel greve bağlı olarak cuma günkü tüm seferler iptal edilmiştir. Seferler hiç bir ek ücret ödenmeden ileri bir tarihe ertelenmiştir" dedi.

Tunus Cumhurbaşkanlığı, İbrahimi'nin hayatını kaybetmesinin ardından ülke genelinde bir günlük yas ilan etmişti.

Başkent Tunus ve 2011’de devrimin başladığı Sidi Bouzid başta olmak üzere birçok yerde protestolar vardı. Başkent Tunus’ta İçişleri Bakanlığı önünde toplanan kalabalık saldırıyı protesto etti. Dün akşam İbrahimi’nin evinin önünde başlayan gösterilere ise polis gaz bombalarıyla müdahale etmişti.

TUNUS HALK CEPHESİ’NDEN AÇIKLAMA
İbrahimi’nin de yer aldığı Tunus Halk Cephesi yaptığı açıklamada yaşanan suikasttan İslamcı Ennahda Partisi’nin sorumlu olduğunu iddia etti.

Açıklamada, “Halk Hareketi Partisi ve Halk Cephesi yöneticilerinden yoldaşımız Muhammed el-İbrahmi, daha önce de suikasta kurban giden Şükrü Belaid gibi aynı yolla öldürülmüştür. Halk Cephesi yöneticilerini direk hedef alan cinayetlerde mevcut hükümet partisi en Nahda Partisi sorumludur. Suikastlar aynı zamanda halkın demokratik talepleri hedef almaktadır” denildi.

AİLE ENNAHDAYI SUÇLADI
Tunusta’taki muhalif Halk Hareketi yöneticilerinden Muhammed İbrahimi’nin kardeşi Şuheybe İbrahimi, kardeşinin en Nahda Partisi tarafından öldürüldüğünü belirterek iktidar partisini ülkeyi iç savaşa sürüklemekle suçladı. Şükrü Belaid’in 6 Şubat’ta öldürülmesine dikkat çeken Şuheybe İbrahimi, “Ailemiz, Muhammed’in de Şükrü Belaid’in kaderini paylaşacağını hissediyordu, artık yeter biz bu İslamcılarla birlikte yaşamak istemiyoruz” dedi

BBC – CİHAN – EVRENSEL