@neseidil

'İkinci eğit-donat grubu Suriye'ye gitmeye hazır'

'İkinci eğit-donat grubu Suriye'ye gitmeye hazır'
'İkinci eğit-donat grubu Suriye'ye gitmeye hazır'
Türkiye'de eğitilen ikinci eğit-donat grubunun birkaç hafta içinde Suriye'ye girebileceği öne sürüldü.
Haber: NEŞE İDİL - nese.idil@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – ABD 'nin Türkiye , Suudi Arabistan ve Katar ile birlikte planladığı Suriyeli militanları eğitip donatma programı fiyaskolara rağmen sürüyor. İngiliz Reuters haber ajansına konuşan diplomatik kaynaklar, ikinci eğit-donat ekibinin birkaç hafta içinde Suriye’ye geçebileceğini belirtti.

Suriye’ye geçen 54 kişilik ilk eğit-donat grubundan, El Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi’nin saldırıları sonucu sağlam olarak yalnızca iki kişinin kalmasına rağmen programın sürmesi şaşkınlık yaratırken, konu hakkında açıklamada bulunan ismini vermek istemeyen diplomatik kaynak, “Program hakkında şüpheler bulunmasına rağmen, programı iptal etmek için henüz çok erken. Yüklü miktarda kaynak bu programın işe yaramasına yatırıldı ve eninde sonunda işe yarayacağını düşünüyoruz” ifadesini kullandı. Kaynak, Türkiye’de ABD ve İngiliz eğitmenler tarafından eğitilen ikinci grup militanların Suriye’de hangi bölgeye gideceğine “çatışma dinamiklerine bakarak” karar vereceklerini de sözlerine ekledi.

Yedi eğit-donat mensubu serbest

‘KARDEŞ EL KAİDE’ DEDİLER

Geçen hafta Suriye’ye geçtikten sonra Nusra Cephesi tarafından kaçırılan yedi kişinin serbest bırakıldığı açıklanmıştı. IŞİD’e karşı savaşmak üzere eğitilen eğit-donat mensuplarının serbest kalmasının, Nusra’nın ‘iyi niyet göstergesi’ olduğu belirtilmişti.

Telegraph’ın haberine göre, serbest bırakıldıktan sonra 30. Bölük’ten yapılan açıklamada, Nusra Cephesi militanları “kardeş” olarak nitelendirildi ve “30.Bölük Suriye’deki tüm kutsal savaşçılarla aynı görüşte” denildi. Gaziantep’te gazeteye konuşan 30. Bölük sözcüsü Ammar el-Vavi, kaçırılanların serbest bırakıldığını doğruladı ve anlaşmaya, esir alınanlardan birinin babasının aracılık ettiğini söyledi. El-Vavi, “Esirlerden birinin babası Nusra Cephesi’yle iletişim kurdu ve oğlu ve onun yanındakiler serbest bırakıldı” dedi.

'NUSRA'YLA SAVAŞMAYACAĞIZ'

Daha önce İngiliz Telegraph gazetesinde yer alan bir haberde, 30.Bölük'ün Nusra Cephesi'yle savaşmak istemediği vurgulanmıştı. Militanların, ABD'nin 'Esad'la savaşmayacaksınız' şartına rağmen, "30. Bölük Suriye'nin onurlu evlatları tarafından ülkeyi Esad'ın çeteleri ve IŞİD'den temizlemek adına kurulmuştur" dediği iddia edilmişti. 

ABD'den eğit-donat programına devam kararı

'EĞİTİLENLER' DE ELEŞTİRDİ

Eğit-donat'ın başarısızlığı dünya çapında şaşkınlık yaratırken, programa bir eleştiri de içeriden gelmişti. BBC’den Ian Pannell’a konuşan 30. Bölük sözcüsü Yüzbaşı Ammar el-Vavi, programı şu ifadelerle eleştirmişti:

“Proje çok yavaş ilerliyor. 15 bin kişilik bir ulusal ordu oluşturmaya ve eğitmeye hazırlar ve biz, onların bu programa para, silah ve hava koruması desteği vereceğini duyuyoruz. Ne var ki, yalnızca 60 savaşçıyı eğitmek altı ay sürüyorsa, herkesi hazır etmek onlarca yıl sürer. Gerçekte, savaşçılarımızı veya 30. Bölük’ü koruyacak uluslararası güvencemiz yok.”

‘EĞİT-DONAT GİTTİ, YPG GELDİ’

Geçen günlerde, ABD’nin, başarısızlıklarıyla gündemden düşmeyen eğit-donat programına devam etmek yerine YPG’yle işbirliği yapacağı öne sürülmüştü. Daily Beast’in haberine göre, yetkililerin henüz resmi olarak olmasa da kapalı kapılar ardında 500 milyon dolarlık programdan vazgeçtiği belirtilmişti.

Siteye konuşan Savunma Bakanlığı kaynakları, YPG’nin “hali hazırda eğitimli, yetkin, organize” olduğuna dikkat çekerken örgütün IŞİD’le savaşırken taraf değiştirme veya örgütten kaçma riski olmadığını vurgulamıştı. YPG’nin Suriye’de savaşan “en etkili” kuvvet olduğunun altı çizilirken, örgütün ihtiyacının olması durumunda hava saldırıları düzenlemesi için IŞİD karşıtı koalisyonu çağırabileceği kaydedilmişti.

'Eğit-donat gitti, YPG geldi'

5 BİN HEDEFLENDİ, 60'TA KALDI

Eğit-donat programındaki sorunlar, ilk olarak programda 'eğitilecek' militan sayısının azlığıyla ortaya çıktı. Mayıs’ta Ürdün’de, daha sonra da Türkiye’de başlatılan eğit-donat programı yılda en az 5 bin militanı eğitmeyi planlıyordu, ancak 60 kişide kaldı. ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, program kapsamında 3 Temmuz itibariyle yalnızca 60 Suriyeli militanın eğitime alınabildiğini söylemiş ve şaşkınlık yaratmıştı.

Reuters’ın haberine göre Carter, militan sayısındaki azlığa gerekçe olarak ABD’nin seçilecek kişileri “titizlikle” incelemesini göstermişti. Carter, “Daha fazla kişiyi eğitime alabilmek için eğit-donat programımızın güvenlik incelemesi sürecini kolaylaştırma yolları arıyoruz. Aynı zamanda müfredatımızı düzeltiyoruz, ılımlı muhalefete erişimimizi genişletiyoruz ve ilk eğitim sınıfından öğrendiğimiz dersleri programa dahil ediyoruz” ifadesini kullanmıştı.

ABD'li yetkililer seçilecek kişilerle ilgili iki kriter belirlemişti: Eğitilecek kişilerin tehlikeli gruplarla ilişkisi olmayacak ve IŞİD’le savaşmayı kabul edecek.

'Eğit-donat'ta ikinci grubun eğitimine başlandı

'HER MİLİTAN İÇİN 4 MİLYON DOLAR'

Militan sayısının bu denli düşük olduğunun açıklanmasının ardından ABD'nin eğit-donat programı için ayırdığı 500 milyon dolarlık bütçenin neredeyse yarısını harcadığı iddia edilmiş ve söz konusu iddianın doğru olması durumunda ABD'nin her bir militan için 4 milyon dolar harcamış olduğu vurgulanmıştı.

Politico’nun ulaştığı ismini vermek istemeyen bir kaynak, “500 milyon doların neredeyse yarısı, çoğunlukla Suriyeli militanları eğitmek için kullanılan ekipmana harcandı” demişti.

Eğit-donat'ta hayal kırıklığı sürüyor

SADECE 2 KİŞİ KALDI

12 Temmuz’da Suriye'ye giren 54 kişilik eğit-donat grubunun bir bölümü sadece 2 hafta içinde IŞİD’e karşı tek kurşun atmaya fırsat bulamadan Nusra tarafından ya kaçırıldı ya da öldürüldü. 54 kişilik 30.Bölük’ten geriye sağlam halde 2 kişi kalmış oldu. 

Eğit-donat'a bir eleştiri de 'eğitilenlerden'