İkna sırası Cameron'daydı

İkna sırası Cameron'daydı
İkna sırası Cameron'daydı
Cameron, Soçi'de görüştüğü Putin'i 'Suriye'de geçiş hükümeti kurulması için Britanya ve ABD ile birlikte adım atması' için ikna etmeye çalıştı.

Suriye krizinde gözler, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Rusya temasları sonucunda düzenlenmesi kararlaştırılan uluslararası konferansa çevrilirken, dün Britanya Başbakanı David Cameron ‘Suriye diplomasi turuna’ çıktı. Muhaliflere silah ambargosunun kaldırılması için çalışmalarını hızlandıran Cameron, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le dün Soçi’deki konutunda bir araya geldi. Kerry’nin hafta başındaki ziyaretinin ardından ‘Rusya’yı ikna misyonunu’ devralan Cameron, pazartesi de ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmek üzere Washington’da olacak.
İkili görüşmelerden önce Putin, Cameron’ı Soçi 2014 Kış Olimpiyat Oyunları tesislerine davet edip “Eğer vaktiniz olursa size 2014 olimpiyat oyunlarına nasıl hazırlandığımızı göstermek isterdim” dedi. Cameron ise “İkili karşılıklı ilişkileri ve Suriye’deki kriz durumunu ele almak için güzel fırsatımız var. İkili ilişkilerin iyileştirilmesinin her iki ülke halkının yararına olacağı hususunda Rusya Devlet Başkanı’nın görüşlerini paylaşıyorum. Soçi’de olimpiyat oyunlarının başarılı olacağını da umuyorum” diye konuştu.
Suriye konusunda ise Putin ‘ortak adımları ele aldık’ mesajını verdi: “Sayın Başbakan’ın inisiyatifiyle durumun nasıl düzeltilebileceğine dair muhtemel seçenek ve adımları konuştuk. Her ikimiz de şiddeti dindirecek ve Suriye’nin toprak bütünlüğü ve egemenliğini koruyacak barışcıl bir çözüm bulma isteğindeyiz.” Cameron ise “Rusya ve Britanya’nın Suriye konusunda farklı düşündüğü bir sır değil” deyip ekledi: “Ama iki ülke de akan kanın dinmesini, aşırılık yanlılarının etkisinin azalmasını ve halkın kendi hükümetini kurmasını istiyor. Şam ve muhalifleri müzakere etmeleri için bir masa etrafında toplayarak bir yere varamayız. Onun yerine geçici hükümet kurulmasını ve varlığını sürdürmesini sağlamalıyız.”
Britanya ve Rusya, Suriye’de siyasi geçişin sağlanma yöntemi konusunda hemfikir değil. Şimdiye kadar Şam’a karşı yaptırımları içeren üç BM Güvenlik Konseyi kararını veto eden Rusya, Esad’ın iktidarı bırakmasının müzakereler için önşart olmasına karşı çıkıyor. Britanya ise AB ’nin Suriye’ye silah ambargosunun muhalifler için kaldırılmasını isterken, Cameron da Rusya ziyaretini bu konunun ele alınacağı 27 Mayıs’taki AB zirvesinin öncesinde gerçekleştiriyor.

Nasrallah: Şam silah verecek

Öte yandan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın ‘Hizbullah’a her şeyi vermeye hazır olduklarını ve Lübnan’daki İsrail’e karşı direniş modellerini’ benimseyecekleri söylemesinin ardından örgüt lideri Hasan Nasrallah’tan da benzer bir açıklama geldi. Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta önceki gün sinevizyon üzerinden bir konuşma yapan Nasrallah, “Suriye, direnişe örgütün daha önce elinde bulunmayan özel silahlar verecek. Oyun değiştirici nitelikte silahlar” ifadelerini kullandı. Nasrallah, örgüte silah temininin Şam’ın İsrail’in hava saldırılarına yanıtı olacağını vurgulayıp “Şam’ın stratejik yanıtı bu olacak. Bu, bir füze atmak ya da hava saldırısı düzenlemekten çok daha önemli” derken, Suriye ve Hizbullah’ın askeri ittifakının süreceğini söyledi: Suriye’yi ‘Hizbullah’a silah naklini önlemek’ için vurduğunu savunan İsrail’in Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yigal Palmor ise Nasrallah’ın açıklamalarıyla ilgili “Biz, sözlere değil eylemlere yanıt veririz” yorumunu yapmakla yetindi.