İlk fatura: İsrail Filistin'e para transferini kesti

İlk fatura: İsrail Filistin'e para transferini kesti
İlk fatura: İsrail Filistin'e para transferini kesti
BM'de Filistin'e 'devlet statüsü' verilmesine tepki gösteren İsrail, yeni yerleşim planının ardından Filistin'e para musluğunu da kıstı.

İsrail , BM Genel Kurulu’nda geçen hafta Filistin’e ‘üye olmayan gözlemci’ statüsü verilmesinin ardından Flistin’e yaptığı para yardımını kısmen askıya aldı. İsrail, Filistinliler için toplanan 120 milyon dolarlık vergiyi Filistin Yönetimi’ne vermeyecek. Maliye Bakanı Yuval Steinitz, “Başından beri Filistin’in BM’deki statüsünün yükseltilmesine tepkisiz kalmayacağımızı söylemiştik. Vergileri bu ay Filistin Yönetimi’ne aktarmayı düşünmüyoruz” dedi. Steinitz, bu paranın Filistin’in İsrail elektrik şirketine borcunu kapatmak üzere kullanılacağını ifade etti.
İsrail, 1994 tarihli Paris Protokolü uyarınca her ay İsrail üzerinden Filistin’e gönderilen malların vergisini Filistin Yönetimi’ne ödüyor. Milyonlarca dolar değerindeki bu para Filistin bütçesinin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Bu paranın Filistinli yetkililerin maaşlarının ödenmesi için kullanıldığı biliniyor. Filistin Yönetimi, son dönemde ekonomik kriz nedeniyle çalışanların maaşını ödeyemediği için protestolarla karşı karşıya.
İsrail daha önce de diplomatik ya da siyasi gelişmelere tepki olarak vergi transferini dondurmuştu. BM’deki oylama öncesinde hükümetten yapılan açıklamalarda ise, Filistin’in BM’deki yeni statüsünü kullanarak İsrail’e karşı Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde savaş suçu davası açmaması halinde Filistin’e karşı cezasi yaptırımlara gidilmeyeceği belirtilmişti. İsrail’in Doğu Kudüs dahil işgal altındaki Filistin topraklarında 3 bin yeni konut inşa etme kararı da tepki çekiyor. 

‘Kararı tanımıyoruz’ 

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, dün yapılan haftalık kabine toplantısı sonrasında BM kararını kesinlikle reddettiklerini söyledi. Netanyahu, “Siyonizm’e ve İsrail devletine yapılan bu saldırıya yanıt, tüm bölgelerdeki yerleşim yerleri planlarını kuvvetlendirerek, hükümetin aldığı yeni yerleşim kararını uygulamaktır” dedi. Netanyahu “Filistin Yönetimi tek taraflı olarak BM’de attığı adımla, İsrail ile yaptığı anlaşmaları ihlal etmiştir” diye konuştu. (KUDÜS / HAARETZ-AA)


Abbas’a coşkulu karşılama
Filistin’e BM’de ‘gözlemci devlet statüsü’ verilmesinin ardından Ürdün Kralı Abdullah’la Amman’da görüştükten sonra dün Ramallah’a dönen Filistin lideri Mahmud Abbas kahraman gibi karşılandı. Abbas kalabalığa “Artık bir devletimiz var. Filistin tarihi bir başarı gerçekleştirdi” diye seslendi. {RAMALLAH/ BBC}