İlk 'müşterek' sivil katliamı

İlk 'müşterek' sivil katliamı
İlk 'müşterek' sivil katliamı
Afganistan'da NATO komutasında ABD'nin başını çektiği 15 bin askerin Helmand eyaletinin Merca ve Nad Ali kentlerinde düzenlediği 'müşterek' adlı operasyonun ikinci günü sivil katliama sahne oldu.Afgan Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin Nad Ali’de müttefiklerin bir eve attığı roketlerin sivil kayıplarına yol açtığını duyurmasının ardından, NATO 12 sivilin ölümünün sorumluluğunu üstlendi. İki roketin hedefini 300 metre şaşırıp yanlışlıkla sivillerin evi vurduğunu duyuran ABD ordusu da özür diledi.
Taliban’ın mayın döşeyip ve keskin nişancı ateşi açması yüzünden müttefikler ağır ilerlerken, Helmand Valisi 27 savaşçı öldürüp 2500 kilo patlayıcı ele geçirdiklerini aktarırken “Direniş kırıldı” dedi. Ancak ABD Genelkurmay Başkanı Mike Mullen operasyonun ne zaman biteceği kestirmenin zor olduğunu söyledi. Taliban sözcüsü, kayıplarını altı olarak verip, 192 asker öldürdüklerini hiç toprak kaybetmediklerini öne sürdü.
Obama bu operasyonla Cumhuriyetçi eski Başkan Yardımcısı Dick Cheney’den de tam not aldı. Her fırsatta Obama’yı ‘ülkeyi güçsüz kılmakla’ suçlamış Cheney ABC’ye “Şu an Obama’nın Afganistan’ta yaptıklarının en büyük destekçisiyim” diye konuştu. (afp)