İlk olarak başlarına taş yağdı

İlk olarak başlarına taş yağdı
İlk olarak başlarına taş yağdı
Çelyabinsk'te yaşanan meteor yağmuru, dünya çapında 'kötü şöhretli' bir maziye sahip olan Yılan Yılı'nın en fazla Rusya'da kaygı yarattığına ilişkin haberleri deyim yerindeyse doğruladı.
Haber: CANDAN PEKDAŞ - candan.pekdas@radikal.com.tr / Arşivi

Ajanslar, geçen hafta ay takvimine göre 10 Şubat’ta Yılan Yılı’nın başlamasını kutlayan Çinlilerin renkli görüntülerini servis etti. Ancak Çinliler 30 Ocak 2014’te bitecek yıla umutlu baksa da, ‘Kara Su Yılanı Yılları’nın ‘kötü şöhreti’ başka ülkelerde kaygı kaynağı. 1929’da Büyük Buhran, 1941’de Pearl Harbor saldırısı ve 2001’de 11 Eylül saldırılarını ‘getiren’ Yılan Yılı’nın, ‘nimetleri’ arasında ise 1953’te ABD ’de Playboy’un piyasa sürülmesi ve ilk renkli televizyonun satışa çıkması ya da 1989’da kült dizi Seinfeld’in yayına başlaması sayılabiliyor. Nimetleri hayli ‘tartışmalı’ Yılan Yılı, özellikle Rusya’da endişe kaynağı. Zira Ruslar, tarihlerini değiştiren olaylara Yılan Yılları’nda tanık olmuş. ‘Teşbihte hata olmazsa’, Yılan Yılı’nın daha ilk haftasında Çelyabinsk’te meteor yağmuruna ‘tutulmaları’ Ruslar’ın pek haksız olmadığını gösterdi.

 Rusya’nın Yılan Yılları

1881: Çok sayıda reforma öncelik eden ‘Kurtarıcı Çar’ 2. Aleksandr suikaste kurban gitti.
1905: Çarlık rejimine karşı ilk eylemler başladı.
1917: Bolşevik Devrimi Çarlık’ın Rusyası’nın sonunu getirdi.
1929: Stalin tarımda kollektivizasyon politikasını başlattı.
1941: İkinci Dünya Savaşı başladı.
1953: Stalin hayatını kaybetti.
1989: Sovyetler Birliği’nin çöküşünü getiren eylemler başladı.
2013: Çelyabinsk bölgesinde meteor yağmuru yaşandı.

‘Papalıkta istifa trendi’

 Papa 16. Benediktus’un sürpriz bir kararla 28 Şubat’ta istifa edeceğini duyurması, hafta boyunca gündemden düşmezken, başta sanal alem ve mizah dünyasında olmak üzere sayısız esprinin konusu oldu. Hatta siyasiler bile Alman asıllı Joseph Aloisius Ratzinger’in, 1415’te görevinden ayrılan 12. Gregori’den 598 yıl sonra istifa eden ilk Papa olmasına kayıtsız kalamadı. Fransa lideri François Hollande bir yandan karara saygı duyduklarını açıklarken, diğer yandan “Paris olarak Papalığa aday göstermeyeceğiz” demekten kendini alamadı. Benzer şekilde ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden da, istifa hakkında fikrini soran gazetecilere “Adaylığımı koymayı düşünmüyorum” diye espri yaptı. İnternette ise istifanın en büyük ‘sebebi’ olarak Papa’nın aralıkta Twitter’a katılması gösterildi. ‘Papa’nın Twitter’a katıldıktan sonra gerçek işinden sıkılıp istifa eden ilk kişi olduğunu söylemek zor’ ya da ‘Richard Dawkins’i izlemeye alıp evrimsel biyolojiye dair tweetlerini okuduktan sonra motivasyonunu yitirmiş olabilir mi? gibi yorumların yanı sıra ‘patronuna’ da atıflar yapıldı: ‘Papa, amiriyle kötü ilişkileri yüzünden istifa etmiş. Zaten hiç kimse her an her yerde olabileceğini düşünen bir işvereni sevmez.’ Çizer Peter Brookes’un 598 yıl sonraki istifayı piskoposların ‘trend olarak değerlendirdiğini’ gösteren karikatürü de sanal alemde hayli ilgi çekti.