İmam'dan Esad'a 'kardeşlerini öldürme' uyarısı

İmam'dan Esad'a 'kardeşlerini öldürme' uyarısı
İmam'dan Esad'a 'kardeşlerini öldürme' uyarısı
Suriye'de Kurban Bayramı nedeniyle varılan ateşkes bu sabah uygulamaya konulurken, bayram namazı kılan Beşar Esad'a cami imamından 'savaşma' uyarısı geldi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, uzun bir aranın ardından tekrar halkın arasında göründü. Devlet televizyonunun yayınladığı görüntülerde Esad, Şam'da bir camide bayram namazı kılarken görülüyor.

İsmi belirtilmeyen camide vaaz da dinleyen Esad, cami imamı Velid Abdül Hak’ın savaş hakkındaki nasihatlerine de maruz kaldı. Suriyelilere, "Savaşmayı bırakın çünkü hepiniz kardeşsiniz" çağrısında bulunan Abdül Hak "Suriyeliler, Suriye'de yaratılmak istenen mezhepsel ayrışmayı yenmek için Allah'a dönmeli. Biz kendimiz yeni bir Ortadoğu yaratmalıyız. İslam ve Suriye'nin düşmanlarının empoze etmeye çalıştığını değil..." dedi.

Namazın ardından Esad'ın camideki insanlarla bayramlaştı.

ATEŞKES İHLAL EDİLDİ
Öte yandan Ateşkes sonrası nispi bir barışın hakim olduğu Suriye'de ölenlerin sayısı 7'ye yükseldi

Kurban Bayramı'nda Esad yönetimi ile muhalif silahlı güçler arasında ateşkes planının yürürlüğe girmesinin ardından, Suriye'nin kuzeyinde çatışmaların yaşandığı bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Humus'ta 4 ve Şam'da 3 kişi olmak üzere 7 kişinin çatışmalarda öldürüldüğünü açıkladı.

Şam Haber Ağı (SNN) ise ateşkes kararına rağmen ülkenin kuzeyinde bulunan İdlib kentine bağlı Maarrat'ul Numan'da Esad güçleri ve Nusret Cephesi arasında çatışmaların yaşandığını duyurdu.

SNN ayrıca Esad güçlerinin Humus'un Halidiye mahallesindeki kuşatmasını sürdürdüğünü, sivil yerleşim birimlerinin aralıklı olarak tanklarla bombalandığını belirtti.