"İncirlik'ten operasyonların yakında başlayacağını umuyoruz'

"İncirlik'ten operasyonların yakında başlayacağını umuyoruz'
"İncirlik'ten operasyonların yakında başlayacağını umuyoruz'
ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü James Brindle, "Türkiye'nin, koalisyonun DAEŞ'e karşı hava operasyonlarına katılım yönündeki kararlı taahhüdü devam ediyor" dedi. Ardından İncirlik'in kullanımıyla ilgili önemli açıklamada bulundu: İnsanlı hava araçlarının operasyona yakın zamanda başlayacağını umuyoruz.

RADİKAL- ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü James Brindle, ABD Hava Kuvvetleri'ne ait altı F-16 savaş uçağının sevk edildiği İncirlik Hava Üssü'nden operasyonların yakında başlayacağını umduklarını söyledi. Brindle, " Türkiye 'nin, koalisyonun DAEŞ'e karşı hava operasyonlarına katılım yönündeki kararlı taahhüdü devam ediyor" dedi.

Pentagon Sözcüsü James Brindle, İncirlik Üssü'nün koalisyon güçlerinin DAEŞ'le mücadelesindeki kullanımına yönelik soruları cevapladı. Hafta sonu İncirlik Üssü'ne intikal eden F-16 savaş uçaklarının ardından yeni uçakların sevkıyatına ilişkin henüz herhangi bir açıklamada bulunmayacaklarını belirten Brindle, "Herhangi bir takviye görevin gerekliliklerine bağlı olarak yerine getirilecek" ifadesini kullandı.

'UYGUN BİR ZAMANDA YAPACAĞIZ'

Brindle, DAEŞ'e yönelik operasyonların insanlı uçaklarla İncirlik'ten ne zaman başlayacağına ilişkin, "İnsanlı hava araçlarının (İncirlik'ten) operasyona yakın zamanda başlayacağını umuyoruz. Türkiye'nin Genelkurmay Başkanlığı ile koordinasyon halinde, uygun bir zamanda yapacağız" değerlendirmesini yaptı.

Türkiye'nin DAEŞ ile mücadele kapsamındaki hava operasyonlarına katılacağı zamana yönelik de Brindle şu ifadeleri kullandı:
Türkiye'nin, koalisyonun DAEŞ'e karşı hava operasyonlarına katılım yönündeki kararlı taahhüdü devam ediyor. ABD ve Türkiye, Türkiye'nin koalisyonun hava operasyonlarına tam anlamıyla dahil olması noktasında detaylara son şeklini vermeye çalışıyor. Bu detaylar netleştirilinceye kadar da ABD, trafiği yoğun olan hava sahasında koalisyon güçlerine güvenli hava saldırılarını sağlaması için Türkiye'den Suriye'de bağımsız hava saldırıları yürütmemelerini talep etti. Türkiye de bunu kabul etti.

'İSTİHBARAT PAYLAŞIMIYLA İLGİLİ BİLGİ YOK'

Brindle, İncirlik'teki insansız hava araçlarının operasyonları ve onların elde edeceği bilgilere dair ABD ile Türkiye arasında istihbarat paylaşımının olup olmayacağına ilişkin ise henüz bu konuyla ilgili bilgi paylaşamayacaklarını belirtti.

Ankara ile Washington'ın DAEŞ'e karşı mücadelede işbirliğini derinleştirmeye karar verdiğini ve bu kapsamda da Türkiye'nin üslerini DAEŞ'e karşı operasyonlarda kullanılmak üzere ABD uçaklarına açtığını hatırlatan Brindle, "Türkiye'nin sınırında DAEŞ ile en etkili şekilde mücadele edebilmeye yönelik ilave opsiyonları değerlendirmek üzere Türkiye ile görüşmelerimiz devam ediyor. Şu anda herhangi fazladan bir bilgi paylaşamayız ve bazı belirli detayları da söyleyemeyiz" diye konuştu.

(AA)