Independent: Kürtlerle anlaşma sağlanmazsa daha kötü olur

Independent: Kürtlerle anlaşma sağlanmazsa daha kötü olur
Independent: Kürtlerle anlaşma sağlanmazsa daha kötü olur
İngiliz Independent gazetesi, gelinen süreçte barışın sağlanamaması durumunda durumun daha da kötü olacağını yazdı.

LONDRA - İngiltere'de yayımlanan Independent gazetesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın, sürecin sonunda bir anlaşmaya varmaması halinde Kürt sorununun çok daha kötüye gideceğini iddia etti.

Türkiye hükümeti ile Kürt nüfusu arasında çatışmanın bir anlaşma yapılmasza iyiye gitmek yerine daha kötüye gideceğini savunan gazete, ateşkesin bu defa sürebileceğini yazdı.

Gazetenin yazarlarından Patrick Cockburn, 'Erdoğan bu defa PKK ile devamlı bir ateşkes yapmak zorunda' başlıklı yazısında, "PKK lideri Öcalan'ın çağrısı Türkiye Kürtleri ile hükümet arasında tarihi bir uzlaşmanın başlangıcı olacak mı?" sorusunu yöneltti.

Bu tür ateşkeslerin geçmişte de yapıldığını ancak Ankara'nın Kürtlere sağladığı imtiyazların yeterli olmamasından dolayı başarısızlıkla sonuçlandığını yazan Cockburn şöyle devam etti:

"Yeni uzlaşma girişimindeki en umut verici taraf şu anda değişen bölgesel faktörler. Türkiye, Irak'ta nüfusunu artırmak ve aynısını Suriye'de de yapmak istiyorsa Kürt sorununun çözümü şart. Ancak son 10 yılda Başbakan Erdoğan, Türkiye'deki Kürtlerin talep ettiği pratik önlemleri yerine getirmedi."

Geçmişte AKP 'nin yüzeysel değişimleri yapmasına karşın milliyetçiler ve laik karşıtlar tarafından vatansever olmamakla suçlanmaktan endişe ettiğini belirten yazar, Erdoğan'ın dünkü nevruz kutlamalarında Türk bayrağı olmamasını eleştirdiğini bunun da gelecek için iyi bir işaret olmadığı yorumunu yaptı.

Yazar ayrıca, Başbakan Erdoğan ve partisinin PKK'nın askeri bakımdan bitirildiğine kendini ikna etmiş olsa da son 10 yılda PKK'nın Türkiye'deki Kürtlerden gelen sağlam bir desteğe sahip olduğunu gösterdiğini yazdı. Cockburn yazısını şöyle noktaladı:

"Eğer Erdoğan, PKK ve Türkiye Kürtleri ile bir anlaşmaya varmazsa sorun daha da kötüye gider. PKK'nın Suriye'de bağlantılı olduğu gruplar, oradaki Kürt bölgelerini kontrol ediyor. Daha önemlisi, Türkiye ile araları kötü olan İran ve Suriye hükümeti, Türkiye saldırılarına devam ederse PKK'ya yardım edeceklerdir." (dha)