Independent: Paris'te beklenmedik Charlieler vardı

Independent: Paris'te beklenmedik Charlieler vardı
Independent: Paris'te beklenmedik Charlieler vardı
İngiliz Independent gazetesinden John Lichfield, dün Paris'te yapılan demokrasi ve özgürlük yürüyüşüne katılan ve aralarında Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da bulunduğu bazı liderler için, basın özgürlüğüne atıfta bulunarak 'Beklenmedik bazı Charlieler de vardı' ifadelerini kullandı.

RADİKAL – İngiltere basını, manşetlerinde dün Fransa’nın başkenti Paris’te yapılan ve 12 kişinin hayatını kaybettiği Charlie Hebdo katliamını protesto yürüyüşüne geniş yer ayırdı. Independent gazetesinin Paris muhabiri John Lichfield, bugünkü yazısında "Liderler tavsiyelerini uygulamıyor" diyor ve aralarında Türkiye ’nin de bulunduğu bazı ülkelere basın özgürlüğü konusunda eleştiri yöneltiyor.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, John Lichfield dünkü demokrasi ve özgürlük yürüyüşünde "Beklenmedik bazı Charlieler de vardı" ifadelerini kullandı. Lichfield yazısını şöyle sürdürüyor:

“44 uluslararası temsilci arasında Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Macaristan Başbakanı Victor Orban, Gabon Devlet Başkanı Ali Bongo da vardı. Reporters sans Frontières'in (Sınır Tanımayan Gazeteciler) 2013 Basın Özgürlüğü Endeksi'nde Türkiye 179 ülke arasında 154. sırada. Rusya 148., Gabon 89., Macaristan da 56. sırada bulunuyor."

Çavuşoğlu, Boumedienne iddialarını doğruladı

'NEDEN BEŞAR ESAD YOK'

Yazıda Le Monde gazetesinin saygın muhabiri Marion Van Renterghem'in attığı şu tweete de yer verilmiş:"Netanyahu, Lavrov, Orban, Davutoğlu, Bongo basın özgürlüğü gösterisinde. Peki o zaman neden (Suriye Devlet Başkanı) Beşar Esad yok?"

Independent muhabiri John Lichfield'a konuşan Elysée'den (Fransa Cumhurbaşkanlığı Sarayı) bir kaynak ise bu yöndeki eleştirileri, "Ayrımlara ve damgalamalara yer yoktu. Tüm bu liderler Charlie Hebdo'ya yönelik saldırıyı açıkça kınadılar" cümleleriyle yanıtladığını aktarmış. Lichfield ise yazısını şöyle noktalamış:

"Türkiye son dönemde eleştirel ve bağımsız ya da muhalif siyasi partilerle bağlantılı gazetecileri gözaltına alarak onlara karşı kapsamlı bir mücadeleye girişti. Macaristan'da, Bay Orban 2010 yılında, bağımsız medyayı sınırlandıran ve hükümetin bilgi akışını aşırı derecede kontrol etmesini sağlayan bir yasayı geçirdi. Gabon'da gazeteciler, Devlet Başkanı Bongo ve ailesine yönelik büyük yolsuzluk iddialar hakkındaki bilgileri yayımlarlarsa, genellikle tehdit ediliyor ve gözaltına alınıyor. Rusya'da da Vladimir Putin hükümeti bağımsız medyaya göz açtırmıyor."

'Hollande Netanyahu'yu Paris'te istemedi'

Avrupa Birliği, Schengen'i sıkılaştırma hazırlığında

'BAZI LİDERLERİN VARLIĞI TEDİRGİN EDİCİYDİ'

Öte yandan, Independent gazetesi başyazısında "birlik" yürüyüşlerine katılanların güçlerini sayılarından aldığını belirtiyor. Gazeteye göre Paris'teki yürüyüş Batı'nın "ahlak, merhamet ve müsamaha" gibi değerlerini bir kez daha hatırlattı. Başyazıdan bazı satırlar şöyle:

"Yürüyüşe katılan 50 dünya liderinin bazılarının varlığı bir nebze de olsa tedirgin ediciydi: Victor Orban, Macaristan Başbakanı, cesur ve bağnaz toplumun yeni savunucusu; geçen yıl Gazze'deki dehçet verici savaşın yanı sıra yerleşim birimlerinin feci bir şekilde yayılmasından da sorumlu olan Binyamin Netanyahu; hükümeti eşcinsellere ve muhaliflere aman vermeyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov; devleti 20. yüzyılın ilk İslamcı vahşetinden -bir buçuk milyon Ermeni’nin soykırımla katledilmesinden- sorumlu olan, hükümetinin de IŞİD'in Suriye ve Irak'ta güçlenmesinde suç ortağı olan Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu. Hatta saldırgan Amedy Coulibaly'nin kız arkadaşı Hayat Boumeddiene'nin kısa süre önce Suriye'ye Türkiye üzerinden geçtiğine inanılıyor."

Paris'te Charlie Hebdo saldırısına karşı tarihi yürüyüş

Hayat Boumeddiene, Türkiye'ye geldi, Kadıköy'de konakladı

Paris'te teröre karşı tarihi yürüyüş


Guardian'daki Mark Tran imzalı haberde de benzer satırlar var. Tran, "ülkelerinin insan hakları ve basın özgürlüğü sicilleri pek de iyi olmayan" bazı liderlerin Paris'teki yürüyüşe katılmalarının eleştiri konusu olduğunu yazıyor. Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün bu noktada atıfta bulundukları ülkeler Mısır, Türkiye, Rusya, Cezayir ve Birleşik Arap Emirlikleri.