Independent: Türk ordusu Türkmen güçlerine Azez'e kadar eşlik etti

Independent: Türk ordusu Türkmen güçlerine Azez'e kadar eşlik etti
Independent: Türk ordusu Türkmen güçlerine Azez'e kadar eşlik etti
İngiliz Independent gazetesi, Türk ordusunun Türkmen güçlerinin Suriye'ye geçişine yardımcı olduğunu öne sürdü.

RADİKAL - İngiliz Independent gazetesi, Türkiye 'nin Suriye'de talep ettiği güvenli bölgeyi oluşturmak için ilk adımı attığını ve Azez kenti civarına yerleşecek olan Türkmen güçlerinin Suriye'ye girişine yardımcı olduğunu yazıyor. Gazetenin diplomasi muhabiri Kim Sengupta'nın imzasını taşıyan haberde, "[Türkiye] ordusu Türkmen savaşçılara zırhlı araçlarla eşlik ederek Bab El Selam üzerinden Azez'e gidip kamplarını kurmalarına yardımcı oldu" deniyor. Bab El Selam, Kilis'teki Öncüpınar sınır kapısının Suriye tarafında bulunuyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Türkmen güçlerinin bölgeye yerleştirilmesinin "Dört buçuk yıldır süren Suriye iç savaşında düzenlenen bu tip ilk müdahale" olarak yorumlandığı haber şöyle devam ediyor:

"Türkiye'nin son adımı Kürtlerle etnik çatışmaların tehlikeli noktalara gelmesine yol açabilir. Türkmen liderler binlerce Türkmen'in kuzey Suriye'deki evlerinden Kürt militanlar tarafından zorla çıkarıldığını ve bazılarının IŞİD'in (Irak Şam İslam Devleti) kontrolündeki bölgelere gitmek zorunda kaldığını söylüyor."

'PYD Telabyad'dan çekiliyor' iddiası!

'İKİ YILDIR ÇAĞRI YAPIYORUZ'

"Türkmenler tampon bölgeyi destekliyor" denen haberde Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa'nın şu sözleri yer alıyor:

"Bu çok önemli bir fırsat. Güvenli bölgenin oluşturulması için iki yıldır çağrı yapıyoruz. Eğer daha önce uygulanmış olsaydı insanlar Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın varil bombalarıyla ölmezdi. Bugün DAEŞ'ten [IŞİD] ya da YPG'den bahsediyor olmazdık. Türkmenler artık DAEŞ ve YPG'den bıktı."

Rafsancani'den Türkiye açıklaması

'YPG'NİN DESTEĞİ DEVAM ETMELİ'

Türkiye'nin değişen Suriye politikasını Independent gazetesine yorumlayan İngiltere'den bir diplomatın sözleri de haberde yer alıyor:

"IŞİD'e karşı mücadelede Türklerin desteğini almak çok önemliydi. Türkiye'nin bunun karşılığında talep ettiği de Kürtlere karşı operasyonlar oldu. PKK 'nın saldırıları da ateşe benzin döküyor. Ama Türklerin itidalli olmaları için çalışıyoruz. ABD'liler kesinlikle YPG'nin desteğinin devam etmesi gerektiği görüşünde."

ABD SİNİRLİOĞLU'NU YALANLADI

Gazeteye konuşan İngiliz diplomata göre Azez bölgesinde zaten gergin olan etnik ilişkilere Türkmen güçlerinin gönderilmesi yardımcı olmayacak.

ABD'li yetkililerin Türkiye'nin son hamlesinden haberdar olmadığı da belirtilen haberde "Hafta başında Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu bölgeye girmeye çalışan IŞİD savaşçılarının ya da Kürt savaşçıların 'Türkiye ve ABD tarafından etkisiz hale getirileceğini' söyledi. İncirlik üssünü kullanan Washington ise Sinirlioğlu'nun sözlerinin Kürtlerle ilgili olan bölümüne karşı çıktı" deniyor.

İsrail'den Suriye'ye top ateşi!