'İngiliz ajan, spor çantada ölmüş olabilir'!

'İngiliz ajan, spor çantada ölmüş olabilir'!
'İngiliz ajan, spor çantada ölmüş olabilir'!
İngiltere'nin başkenti Londra'da 3 yıl önce bir çanta içinde cesedi bulunan İngiltere Dış İstihbarat Örgütü MI6 ajanının spor çantasının içine girdikten sonra boğularak ölmüş olabileceği bildirildi.

LONDRA İngiltere ’nin başkenti Londra'da 3 yıl önce bir çanta içinde cesedi bulunan İngiltere Dış İstihbarat Örgütü MI6 ajanının spor çantasının içine girdikten sonra boğularak ölmüş olabileceği bildirildi.

Dün görülen duruşmada MI6'da 'şifre çözücü' olarak çalışan 31 yaşındaki Gareth Williams'ın güvenlik servisi ya da üçüncü kişiler tarafından suikasta kurban gittiği ile ilgili bir kanıt bulamadı. Sorgu hakimi, Williams'ın kendini spor çantasına kilitledikten sonra boğularak ölebilmiş olacağını bildirdi.

Williams, 3 yıl önce Londra'daki evinin banyosunun içinde çıplak halde spor bir çantanın içinde bulunmuştu. Ajan Williams'ın cesedi üzerinde inceleme yapan pataloji uzmanları ölüm nedeni hakkında kesin bir hükme varamamamış, uzmanlar zehirlenme ve havasızlıktan boğulmanın en güçlü olasılıkları olduğunu belirtmişlerdi.

Cinayet dedektiflerinin 16 ay boyunca yaptıkları araştırmada, Williams'ın gizli servisteki arkadaşı tarafından öldürülmüş olabileceği üzerinde durulurken iki uzman da kendilerini Williams'ın ölü bulunduğu benzer bir çantaya 400 kere girip kilitlemeye çalışmıştı.

Sorgu hakimi, duruşmada Williams'ın ölümünden herhangi bir kimsenin sorumlu olduğuna dair bir kanıt bulunmadığını en olası senaryonun ise ajanın yalnız, olayın kaza olabileceğini bildirdi. Toplam 27 gizli ajanın sorgulandığı davada, Williams'ın evi, telefonlar ve bilgisayarlar da incelendi. Ajanın ailesi Williams'ın üçüncü kişi ya da kişilerce öldürüldüğüne inanıyor.


GONCA YAĞCI / DHA