İngiliz gazeteciler Diyarbakır'da gözaltına alındı

İngiliz gazeteciler Diyarbakır'da gözaltına alındı
İngiliz gazeteciler Diyarbakır'da gözaltına alındı
ABD merkezli yayın kuruluşu Vice News'da çalışan iki gazeteci ve tercümanlarının Diyarbakır'da gözaltında alındığı bildirildi.

RADİKAL -  ABD  merkezli yayın kuruluşu Vice News ekibi, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından gözaltına alındı. Televizyonun muhabiri, kameramanı ve bunlara tercümanlık yapan 1 kişi olmak üzere 3 kişinin emniyetteki sorguları devam ediyor.

Alınan bilgiye göre, Diyarbakır’da dün Silvan ve Lice ilçesinde uygulanan sokağa çıkma yasağına protesto etme amacıyla yapılan kepenk kapatma eylemini haberleştirmek için kente gelen yabancı gazeteciler önce polis tarafından takip edildi, daha sonra gözaltına alındı. Vice News muhabiri Jake Hanrahan, kameramanı Philip Pendlebury ve ismi öğrenilemeyen tercümanları gözaltına alınarak Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Dün akşam gözaltına alınan ve şu ana kadar Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nde tutulan gazetecilerle ilgili herhangi bir resmi açıklama yapılmadı.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekipleri daha önce de şehirde ikamet eden Hollandalı Gazeteci Frederike Geerdink’i gözaltına almış, tepkiler üzerine arabayla götürüp evine bırakmıştı. Geerdink hakkında, terör örgütü propagandasından dava açılmış ancak mahkeme beraat kararı vermişti. (CİHAN)