İngiliz istihbaratına göre El Kaide Avrupa'yı kana bulamayı planlıyor

İngiliz istihbaratına göre El Kaide Avrupa'yı kana bulamayı planlıyor
İngiliz istihbaratına göre El Kaide Avrupa'yı kana bulamayı planlıyor
İngiliz istihbarat servisi MI5'ın başkanı Andrew Parker, El Kaide'nin Avrupa'da çok sayıda sivilin ölümüne neden olacak eylem planları içinde olduğunu söyledi.

LONDRA – İngiltere 'deki MI5 iç istihbarat servisinin başkanı Andrew Parker, El Kaide örgütünün İngiltere dahil Batı ülkelerinde çok sayıdaki sivilin ölebileceği terör eylemleri planlandığını söyledi.

Parker, başkent Londra'da bir grup düşünce kuruluşu uzmanına yaptığı konuşmada, Fransa'nın başkenti Paris'te mizah dergisi Charlie Hebdo'ya düzenlenen 12 kişinin öldüğü silahlı saldırıya değindi ve İngiltere ile Batılı ülkelerine yönelik terör tehditleri hakkında değerlendirme yaptı.

Parker, İngiliz istihbarat servislerinin Suriye 'de bulunan bir grup El Kaide militanının Batı ülkelerine yönelik "toplu ölümcül saldırılarda bulunmayı planladığını" bilgisine sahip olduğunu belirtti.

Andrew Parker, iç istihbarat servisi MI5 ve İngiliz polisinin son birkaç ay içinde İngiltere'de birkaç terör saldırısı girişimini durdurduğunu, İngiltere'ye yönelik terör saldırısı tehdidinin giderek arttığını kaydetti. Parker, güvenlik güçlerinin her saldırı girişimini durdurmasının beklenemeyeceğini, "aşırıcıların Birleşik Krallık'a karşı hırs beslediğini" söyledi. Parker, şöyle konuştu:

"Biz ve ortaklarımız elimizden gelen her şeyi denesek bile her terör saldırısını engellemeyi bekleyemeyiz. Suriye'de yerleşik teröristlerin ülkemize doğrudan saldırılar düzenlemesi, aşırıcıların buraya gönderilmesi ve bunların bağımsız eylemlerde bulunmaya teşvik edildiğini biliyoruz. Halen daha karmaşık ve hırslı girişimlerle karşı karşıyayız. Örnek vermek gerekirse genellikle ulaşım sistemleri ve simge alanlar hedef alınarak, büyük ölçekli can kayıplarına neden olma teşebbüsünde bulunuluyor."

Parker, ayrıca Paris'teki kanlı saldırıya ilişkin, "Bu saldırı bize zarar vermeyi arzulayanların niyetlerine dair korkunç bir hatırlatma" dedi.

(AA)


Hakan Fidan: Türkiye'ye saldırı riski arttı


  http://www.radikal.com.tr/126860912686092

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  3. dunya savasi basliyor - somun ekmek

  Stratejik derinligiyle islamci teror orgutlerini destekleyenlerin ve bu siyasi dehalara alkis tutarak emegi gecenlerin gozu aydin. O meshuuur duble yollariniz, Exeter universitesine kadar uzaniyor masallah.

  İnansakmı! - velmas75

  Fransa saldırısını şu ana kadar polis iyi yönetti. Bütün dünya tek ses olmuş durumda. Kimse sorgulamıyor yargılamıyor. Paris polisinin ağzından ne çıksa aynen geçiyor. Bir kaç gün sonra bu saldırının doğurduğu sonuçları hep beraber göreceğiz. İstikbarat örgütleride çıkacak sonuca göre bir strateji belirleyecek. Toplu ölümlere neden olabilecek eylemler için kafa yordukları belli. Avrupada Müslümanların etnik temizliğine gidebilecek bir dönemin henüz başındayız. Soru şu; kasaplar ve Kurbanlar hangi ülkeden seçilecek!