'İngiliz kadın ve çocukları öldürdük; çok eğlenceliydi'

'İngiliz kadın ve çocukları öldürdük; çok eğlenceliydi'
'İngiliz kadın ve çocukları öldürdük; çok eğlenceliydi'
Alman savaş esirlerinin yeni yayınlanan özel konuşma kayıtlarında sıradan Alman askerlerinin de en az SS askerleri kadar acımasız olduğunu gözler önüne seriliyor

Daily Mail gazetesinin haberine göre İkinci Dünya Savaşı boyunca, İngilizler tarafından sorgulama merkezlerinde hapis tutulan Alman askerlerinin gizlice dinlenen diyaloglarından tüyler ürpertici konuşmalar çıktı.

1939 ve 1945 yılları arasında 10 bin 191 Alman ve 567 İtalyan tutuklu muhtelif zamanlarda İngiltere’deki Trent Park’ta ve bağlı bulunan iki dinleme merkezinde hapis tutuldu.

‘KULAK MİSAFİRİ’ OPERASYONU
Söz konusu merkezlerde düzenlenen ‘Kulak misafiri’ adı verilen operasyonda, Alman askerlerinin kayıt altına alınan özel konuşmalarında Alman askerlerinin işlediği savaş suçlarını dehşet verici detayları ortaya çıktı.

Allman askerleri konuşmalarında askerlerin kullandıkları savaş uçaklarından açtıkları ateşle öldürdükleri sivillerden, işgal ettikleri köylerde tecavüz ettikleri kadınlardan ve öldürdükleri çocuklardan kahkahalarla bahsediyorlar.

Bir dinleme servisi çalışanı Alman askerlerinden duyduğu konuşmaları, ‘Savaştan önce ne için savaştığımızı bilmiyor olsaydık bile, bunları duyduktan sonra bilirdik’ diyerek yorumlamıştı.

Savaş sırasında kayıt altına alınan bu konuşmalar milli arşive gönderilmeden önce on yıllarca kilit altında tutulmuştu.

ALMAN TARİHÇİ ORTAYA ÇIKARDI
2001 yılında, bu kayıtlarda çok önemli bir takım tanıklıklar olduğunu farkeden bir Alman tarihçi olan Dr. Sönke Neitzel, kayıtları yeinden gün yüzüne çıkardı. Dr Neitzel’in kayıtlarda ilk dikkatini çeken ise kayıtların tarihi bir önyargıyı yıktığıydı: Sıradan Alman askerleri de silahlı rejim yanlısı fanatikler olarak bilinen SS askerleri kadar acımasız cinayetlere imza atmışlardı.

Bulduğu belgeler üzerine 10 yıl kadar çalışan Dr Neitzel geçen yıl Almanya’da bu yıl da İngiltere’de kayıtları derlediği 'Soldaten' ('Askerler') adlı bir kitap yayımladı.
Kitapta en dikkat çeken noktalardan biri Alman askerlerinin işledikleri cinayetleri suç olarak görmedikleri, korkunç bulmadıkları oldu. Bir askerin, ‘Asker olduğumuz gerçeği, işlediğimiz suçları haklı çıkarmaya yetiyordu’ sözleri savaş zamanı Alman Askeri’nin hayata bakış açısını ortaya koyuyor.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Almanya

  ,

  İngiltere

  ,

  tecavüz

  ,

  kitap

  ,

  Asker

  ,

  Mail

  ,

  suç

  ,

  hapis