İngiliz ordusundan 'darbe' tehdidi!

İngiliz ordusundan 'darbe' tehdidi!
İngiliz ordusundan 'darbe' tehdidi!
İngiltere'de isimsiz bir ordu generali, Jeremy Corbyn'in başbakan olması halinde yeni İşçi Partisi liderine karşı ordunun isyan edeceği tehdidini savurdu.

RADİKAL - İngiltere 'de İşçi Partisi'ne lider seçilen Jeremy Corbyn hakkındaki tartışma sürüyor.

Sunday Times'a konuşan isimsiz bir ordu generali, Corbyn'in başbakan seçilip İngiliz nükleer programı Trident'i iptal etmesi, NATO'dan çıkması ya da ordunun küçültülmesi durumunda ordudan yeni İşçi Partisi liderine karşı "isyan" başlayacağını söyledi.

"Ordu bunun arkasında durmaz. Genelkurmay, bu ülkenin güvenliğini tehlikeye atacak bir başbakana izin vermez ve insanlar bunu engellemek için mümkün olan her yolu deneyecek" diyen isimsiz general, ordunun bütün seviyelerinde istifalar olacağını ve bunun gerçek bir isyan anlamına geleceğini kaydetti.

İç Savaş esnasında Kuzey İrlanda'da görev yaptığını söyleyen general, Corbyn'in IRA'yı kınamayı reddetmesi nedeniyle, kendisinin ve askerlerinin "midesinin bulandığını" belirtti.

Generalin sözleri hakkında The Independent'a konuşan bir İşçi Partisi yetkilisi, "Bu çok sıradışı bir açıklamaya benziyor" dedi.

Corbyn'in sözcüsü ise, isimsiz bir açıklama hakkında yorum yapmayacağını söyledi.

İşçi Partisi'nin yeni "gölge dışişleri bakanı" Hilary Benn, partisinin Trident'i ya da NATO'yu bir kenara atmaması gerektiğini söylemişti.

Corbyn'in, "Stop the War (Savaşı Durdur)" koalisyonundan "yoğunluğunu" gerekçe göstererek ayrılmasının ardından, "gölge kabine" üyelerinin Corbyn'in Suriye 'nin bombalanmasına karşı çıkması halinde "isyan başlatacakları" yönündeki haberler ortaya çıkmıştı. (Sol)