İngiliz parti lideri: IŞİD'e katılmak suç olmamalı

İngiliz parti lideri: IŞİD'e katılmak suç olmamalı
İngiliz parti lideri: IŞİD'e katılmak suç olmamalı
İngiltere'de Yeşiller Partisi lideri Natalie Bennett, IŞİD gibi terör örgütlerine katılmanın suç olmadığını ve bu kişilere ceza verilmemesi gerektiğini açıklayarak şaşkınlık yarattı. Bennett'in açıklaması büyük tepki çekti.

RADİKAL - İngiltere'deki Yeşiller Partisi Genel Başkanı Natalie Bennett'in insanların IŞİD ve El Kaide gibi örgütlere katılmalarından dolayı cezalandırılmaması gerektiğini açıklaması ülkede büyük tepki çekti.

Bennett, katıldığı BBC 1 kanalının Pazar Politikaları adlı programında yaptığı konuşmada, insanların herhangi bir organizasyona katılmalarının suç olmayacağını vurgulayarak; parti olarak, kimsenin hangi görüşü benimsediği ve neye inandığı konusunda cezalandırılmaması gerektiğine inandıklarını ifade etti.

'ÖZGÜRLÜĞÜ YOK EDEREK KORUYAMAYIZ'

Bennett, programda yaptığı konuşmada, "Tabii ki şiddeti teşvik etmek, şiddeti desteklemek bunların hiçbiri kabul edilebilir şeyler değil ve bunların tümünün yasalarla izlenmesi gerekir. Burada konuştuğumuz şey, prensipte, insanların ne düşündüğünden dolayı cezalandırılmaması gerektiğidir. Sanırım, burada bir dengeye ihtiyacımız var. Özgürlüğü yok ederek koruyamayız" şeklinde konuştu.

IŞİD Japon rehinelerden Yukawa'yı öldürdü

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı'ndan Kürt devletine destek


Daily Mirror gazetesinin aktardığına göre şu anda İngiliz Parlamentosu'nda sandalyesi bulunmayan Yeşiller Partisi'nin eski gazeteci lideri Bennett, programda sunucunun partisi iktidara geldiğinde hükümetinin El Kaide veya IŞİD gibi örgütlere insanların üye olmalarını yasal hale getirebileceğini yönündeki sorusuna karşılık, "Bu partimizin siyasetinin bir parçası. Sanırım Afrika Ulusal Kongresi ve ırk ayrımı devrine dayanıyor" yanıtını verdi.

İngiltere terörizm yasasına göre halen 14'ü İrlandalı olmak üzere aralarında IŞİD'in de bulunduğu 65 uluslararası organizasyon terörist örgüt olarak tanınıyor. IŞİD gibi organizasyonlara üye olmak ve hatta bu gibi organizasyonları desteklemek suç sayılıyor.

YPG'den Kobani'ye 76 metrelik bayrak


KRALİÇE'Yİ SOSYAL KONUTLARA TAŞIMA PROJESİ

İddialı açıklamaları ile bilinen Yeşiller Partisi Lideri Bennett, birkaç gün önce de iktidara geldikleri takdirde İngiliz monarşisini kaldırıp Kraliçe II. Elizabeth'i ikamet ettiği Buckingham Sarayı'ndan çıkararak devletin inşa ettiği sosyal konutlara yerleştirilebileceği açıklaması ile gündeme oturmuştu.

Bennett'in İngiliz The Times gazetesine verdiği röportajda, "Kraliçe Elizabeth'in gerçekten yoksullaşacağına inanmıyorum. Eminim, ona bir sosyal konut bulabiliriz ve daha fazlasını inşa edeceğiz" demişti.

Angelina Jolie'den Ezidilere sürpriz ziyaret


Gazete, bu açıklamanın partinin tüzüğü kapsamında Prens Willam ve eşi Kate Middleton'un oğulları Prens George ve henüz doğmamış bebekleri ile birlikte ikamet ettikleri Kensington Sarayı'ndan çıkarılarak kendi evlerini satın almaları veya sosyal konutlara sıraya girerek isimlerini yazdırmaları gerekebileceği anlamına gelebileceğini yazmıştı. (DHA)