İngilizler "Obama" dedi

İngilizler "Obama" dedi
İngilizler "Obama" dedi
İngiltere'de yapılan bir kamuoyu yoklaması, İngilizlerin ABD başkanlık seçiminde sandığa gitme hakları olsa Demokrat aday Barack Obama'ya oy vereceğini söylediği ortaya çıktı.

YouGov adlı araştırma şirketinin anketine göre, İngilizlerin yüzde 70'i ABD 'de oy verme hakları olsa Obama'yı destekleyeceğini söyledi.

Sadece yüzde 7 Cumhuriyetçi aday Mitt Romney derken, ülkede Obama'ya en az destek veren siyasi partinin, koalisyonun büyük ortağı Muhafazakâr Parti olduğu kaydedildi.

Araştırma sonucuna göre ayrıca, ankete katılan İngilizlerin yüzde 76'sının, Obama'nın başkanlığı döneminde iyi işler çıkardığını düşündüğü belirtildi.

Bu arada yine aynı araştırma şirketinin ABD başkanlık seçim sonucu tahminiyle ilgili yaptığı anket, Barack Obama'nın, Mitt Romney'yi yüzde 2 farkla geride bırakacağını ortaya koydu.

Öte yandan her ülkede yapılan seçim öncesi, "kime ya da hangi siyasi partiye destek verilmesi gerektiği" konusunda görüşünü açıkça ortaya koyan The Economist dergisi, ABD başkanlık seçimiyle ilgili "Obama" dedi.

Dergi, Obama'nın yeniden başkan seçilmesinin ABD'nin ekonomik istikrarı ve dış politikası için daha iyi olacağı yorumunu yaptı. (aa)