İngiltere, 20 yaşında parlamentoya giren Black'i konuşuyor

İngiltere, 20 yaşında parlamentoya giren Black'i konuşuyor
İngiltere, 20 yaşında parlamentoya giren Black'i konuşuyor
İngiltere, İskoçya ve Galler, 1667'den bu yana parlamentoya giren en genç isim olan Mhairi Black'i konuşuyor. 20 yaşındaki Black, Glasgow Üniversitesi'nde siyaset bilimi okuyor.

RADİKAL -  İngiltere , İskoçya ve Galler'deki genel seçimlerde hüsrana uğrayan İşçi Partisi'ne bir ağır darbe de İskoçya'nın Paisley & Renfrewshire South bölgesinden geldi. İşçi Partili "Gölge Dışişleri Bakanı" Douglas Alexander (47), bu bölgede yarıştığı 20 yaşındaki rakibi Mhairi Black'e yenilerek, Avam Kamarası'ndaki sandalyesini genç siyasetçiye kaptırdı.

Hürriyet'te yer alan habere göre, İngiltere'nin 1667'den beri parlamentoya giren en genç ismi olan Black, İskoçya'da İşçi Partisi'ne büyük darbe vuran İskoç Ulusal Partisi'nin adayıydı. Üniversite öğrencisi Black'in, İşçi Partisi'nin seçim kampanyasının başındaki isim olan Alexander'a karşı elde ettiği zaferi Twitter 'dan paylaşan isimlerden biri de eski İngiliz milli futbolcu Stan Collymore'du. Collymore, "Paisley'deki 70 yıllık İşçi Partisi geleneğini 20 yaşındaki bir öğrenci bitirdi" diye tweet attı.

İngiltere'de sonuç belli gibi, peki seçim neden perşembe günü yapıldı?

Black, Glasgow Üniversitesi'nde siyaset bilimi okuyor. İngiltere'de milletvekili adaylığı yaşı 2006 yılında 21'den 18'e düşürülmüştü. 1667'de 13 yaşındaki Christopher Monck, Avam Kamarası'na girmişti.

İngiltere'de zafer Muhafazakar Parti'nin

Dünyanın izlediği seçim sona erdi! İşte ilk sonuçlar

Ali Kayalar yazdı. "Ada'da HDP gibi bir parti: SNP"