İngiltere 5 yıl içinde 20 bin Suriyeli sığınmacı alacak

İngiltere 5 yıl içinde 20 bin Suriyeli sığınmacı alacak
İngiltere 5 yıl içinde 20 bin Suriyeli sığınmacı alacak
İngiltere Başbakanı David Cameron, gelecek 5 yıl içerisinde İngiltere'ye, Türkiye, Ürdün ve Lübnan'daki sığınmacı kamplarından 20 bin Suriyelinin kabul edileceğini söyledi.

RADİKAL - İngiltere Başbakanı David Cameron, gelecek 5 yıl içerisinde İngiltere'ye, Türkiye , Ürdün ve Lübnan'daki sığınmacı kamplarından 20 bin Suriyelinin kabul edileceğini söyledi.

Cameron, İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'nda, Avrupa Birliği 'nin (AB) karşı karşıya olduğu sığınmacı krizi ile ülkesinin terörle mücadele çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ülkesinin sığınmacı krizine çözüm bulmak için kapsamlı yaklaşmını sürdüreceğini belirten Cameron, şöyle konuştu:

"Önümüzdeki 5 yıl içerisinde 20 bin sığınmacının ülkeye alınması önerisinde bulunuyoruz. İngiltere, diğer Avrupalı ortaklarının yanı sıra üzerine düşeni yapacak ancak biz Schengen'in ya da yeniden yerleştirme programının bir parçası olmadığımızdan, İngiltere, kendi yaklaşımında kendi karar verebilir. Sığınmacıları, Türkiye, Ürdün ve Lübnan'daki sığınmacı kamplarından alma yaklaşımımızı sürdüreceğiz. Birçok hayata mal olan tehlikeli yolculuklar riskini almaktansa bu, onlara İngiltere'ye gelmeleri için daha doğrudan ve güvenli bir yol sağlıyor."

David Cameron, ülkesinin 2014 yılının başında Suriyeli sığınmacıların İngiltere'ye alınmasıyla ilgili devreye sokulan ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ile birlikte yürüttüğü "Korunmasız Kişileri Yeniden Yerleştirme (VPR)" programının genişletileceğini kaydederek, "Ülkeye alınacak kişilerin tespiti ve yeniden yerleştirilmesi için bu programı uygulamaya devam edeceğiz. Programın kriterlerini genişleteceğiz. Suriye'deki krizden özellikle çocukların etkilendiğinin farkındayız" dedi.

İngiltere'ye alınacak kişilerin tespitinde, yetim ve öksüzler de dahil olmak üzere özellikle savunmasız çocuklara odaklanılacağını söyleyen Cameron, kişilerin İngiltere'de yerleştirilmesi çerçevesinde yürütecek çalışmaları için "Bu tam bir ulusal çaba" ifadesini kullandı.