İngiltere Başbakanı telefonda işletildi!

İngiltere Başbakanı telefonda işletildi!
İngiltere Başbakanı telefonda işletildi!
İngiltere Başbakanı David Cameron'ı telefonda işlettiler. İşleten kişi, "Başbakan'ı işlettiğim sırada kafam iyiyidi" dedi.

RADİKAL - Kimliği belirlenemeyen kişi, sadece Başbakan'ı işletmekle kalmadı, aynı zamanda İngiltere 'nin tüm casusuluk ve istihbarat faaliyetlerinin başındaki ismin cep telefon numarasını da almayı başardı.

Daha sonra da The Sun gazetesini arayarak yaptığı işle övündü.

Arayan kişi, Başbakan ile konuştuğu sırada "Hem alkol hem de kokainden kafam iyiydi" dedi.

İngiltere medyasında, "Başbakan'ın telefon sapığı" diye adlandırılan kişinin, David Cameron'a bağlandığı, ancak konuşmanın çok kısa sürdüğü, Başbakan'ın işletildiğini anlar anlamaz telefonu kapattığı belirtilidi. Ancak aynı kişi daha sonra İngiltere'nin tüm istihbarat ve casusuluk faaliyetlerinden sorumlu olan ve kısa adı GCHQ olan İngiliz Güvenlik ve İstihbarat Teşkilatı'nı aradı.

Kendisinin bir Başbakanlık çalışanı olduğunu, GCHQ'nun Başkanı Robert Hannigan'ın Başbakanlık'ta yapılan COBRA kısa adlı acil güvenlik toplantısına geç kaldığını ve her zamanki telefonunun da cevap vermediğini söyledi. Hannigan'ın cep telefonunu istedi ve numara kendisine verildi.

Sıradan bir kişinin Başbakan'a ve istihbaratın başındaki isme bu kadar kolay ulaşabilmesi, İngiltere'de güvenlikle ilgili bir dizi tartışmayı gündeme getirdi.

Şimdi Başbakanlık ofisi ve GCHQ'da güvenlik ve denetimle ilgili önlemler gözden geçiriliyor.

The Sun gazetesine konuşan kişi, "Az önce GCHQ'yı maskaraya çevirdim. Başkanın cep telefonunu aldım. Üstüne üstlük, kafam alkol ve kokainden acayip iyi. Yine yapacağım. O kadar kolaydı ki" dedi. (Habertürk)