İngiltere: BM desteği olmadan Suriye'ye müdahale mümkün

İngiltere: BM desteği olmadan Suriye'ye müdahale mümkün
İngiltere: BM desteği olmadan Suriye'ye müdahale mümkün

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, "BM kararı olmadan, Suriye'ye karşılık vermenin mümkün olabileceğini" söyledi. Şam'daki BM heyeti ise inceleme yapmak üzere kimyasal silahlı saldırıya maruz kalan Doğu Guta bölgesine gitti.

LONDRA - PARİS - BERLİN - ŞAM – İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, "Birleşmiş Milletler'in oybirliğiyle ile vereceği destek olmadan, Suriye 'ye karşılık vermenin mümkün olabileceğini" söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, BBC Radyo 4'e yaptığı açıklamada, Suriye üzerindeki diplomatik baskının işe yaramadığını belirterek, ülkesinin tüm seçenekleri değerlendirdiğini ve Birleşmiş Milletler'in oybirliği ile vereceği destek olmadan bir karşılık vermenin mümkün olabileceğini ifade etti. William Hague, "verilecek herhangi bir tepkinin uluslararası hukuka uygun olacağını" vurguladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) Suriye konusundaki görüş ayrılıklarını eleştiren Hague, "BMGK'nın sorumluluklarını üstlenmediğini" söyledi.

Hague dün yaptığı açıklamada ise, kimyasal silah saldırısının kanıtlarının şimdiye kadar yok edilmiş olabileceğini ve BM ekibinin Suriye'de ulaşabilecekleri konusunda "gerçekçi" olunması gerektiğini söylemişti.


BM HEYETİ OLAY YERİNDE
Şam'daki Birleşmiş Milletler (BM) heyetinin kimyasal silah iddiasını araştırmak bölgesine doğru yola çıktığı bildirildi. Suriye yönetiminin dün izin verdiğini açıklamasının ardından çalışmalarına başlayan BM Heyeti, 6 araçlık konvoyla kimyasal saldırının gerçekleştiği Doğu Guta bölgesine doğru hareket etti. Heyete, bir ambulans ile güvenlik güçlerinin eşlik ettiği belirtildi.

Şam'da BM heyetinin kaldığı otel yakınına havan topuFRANSA VE ALMANYA ’DAN AÇIKLAMALAR
Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius da ülkesinin Suriye konusundaki cevabını birkaç gün içinde açıklayacağını belirterek, "Suriye için tüm seçenekler değerlendiriliyor" dedi. Europe 1 radyosunun yayınına katılan Fabius, batılı ülkelerin askeri müdahaleyi konuştuğu bu dönemde, Şam üzerindeki baskının her zamankinden daha fazla olduğunu, Fransa'nın vereceği tepkinin "ölçülü, kararlı ve soğukkanlı" bir hareketle ortaya konması gerektiğini ifade ederek, gelecek birkaç gün içinde bu kararın açıklanacağını söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ise kitle imha silahlarının kullanılmasının medeniyet suçu olacağını, Suriye’de kullanıldığının doğrulanması durumunda dünya toplumunun harekete geçmesi gerektiğini ifade etti. Westerwelle, Almanya büyükelçileri toplantısında yaptığı konuşmada, ‘kararlı ancak sağduyulu’ davranılmasını isteyerek, Suriye'de diplomatik bir çözüme gidilmesi gerektiğini yineledi.


AA – BBC