İngiltere İran ilişkileri resmen başladı

İngiltere İran ilişkileri resmen başladı
İngiltere İran ilişkileri resmen başladı
İran ile diplomatik ilişkilerini yeniden başlatma kararı alan İngiltere, Ajay Sharma'yı İran'a "yerleşik olmayan" maslahatgüzar olarak atadı.

LONDRA (AA) - İngiltere Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Sharma'nın görevine bugün itibariyle başladığı belirtildi.

Açıklamada şöyle denildi:

"İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague 8 Ekim'de Birleşik Krallık ve İran'ın, ikili ilişkileri geliştirmeye yönelik atılacak önemli bir adım olarak 'yerleşik olmayan' maslahatgüzar atamaya karar verdiklerini açıklamıştı. Sharma'nın ataması Birleşik Krallık'ın İran'la, Büyükelçiliklerin yeniden açılması koşullarını da kapsayan birçok konuda daha detaylı ve düzenli olarak görüşülmesini sağlayacaktır. Sharma, Birleşik Krallık'ta yerleşik olacak ancak düzenli olarak İran'a seyahat edecektir." 

İran'ı ve bölgesini yakından tanıyan Ajay Sharma, son olarak İngiltere Dışişleri Bakanlığının İran masasının başındaydı. Sharma, 1997-2000 yılları arasında İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliğinde siyasi konularda ikinci katiplik, 2003-2005 yıllarında ise yine Ankara Büyükelçiliğinde siyasi bölümün başında görev yapmıştı.

GÖREVİNDEN MEMNUN

Sharma yeni göreviyle ilgili duyduğu memnuniyeti ifade ederek, "İran hükümeti ve toplumuyla İngiltere'nin doğrudan iletişimini yenilemek için sabırsızlanıyorum. Bu, her iki ülkenin de yararınadır. 'Yerleşik olmayan' maslahatgüzar olarak, Tahran'a ilk ziyaretimi bu ay içerisinde yapmayı umuyorum" dedi. 

İngiltere, İran'ın başkenti Tahran'daki diplomatik temsilciliklerinin 2011 yılında bir grup öğrenci tarafından basılması ve altı elçilik görevlisinin rehin alınmasının ardından büyükelçiliğini kapatmıştı. 

İngiltere'nin, nükleer programı dolayısıyla aldığı yeni yaptırım kararının ardından Tahran Büyükelçiliğine düzenlenen saldırı, 1979 yılındaki İran İslam Devrimi'nden sonra iki ülke arasında yaşanan en kötü kriz olarak nitelendirilmişti.  Birleşik Krallık, İran Cumhurbaşkanlığına Hasan Ruhani'nin seçilmesiyle başlayan ikili ilişkilerdeki yumuşama süreciyle yeniden bu ülkeye maslahatgüzar gönderme kararı almıştı.