İngiltere IŞİD'i Suriye'de vurmayı tartışıyor

İngiltere IŞİD'i Suriye'de vurmayı tartışıyor
İngiltere IŞİD'i Suriye'de vurmayı tartışıyor
İngiltere, geçen hafta bir IŞİD militanının Tunus'ta 30 İngiliz turisti öldürmesinin ardından örgütü Suriye'de vurmayı tartışıyor.

RADİKAL - Seyfeddin Rezgui adlı IŞİD militanın Tunus'ta geçen hafta bir plajda 30'u İngiliz 39 turisti öldürmesinin ardından, İngiltere'de hükümetin örgüte yönelik politikası tartışılıyor. İngiltere'nin IŞİD'e Irak'ın yanı sıra Suriye 'de de hava saldırıları düzenlemesi gündemde.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, İngiltere Başbakanı David Cameron milletvekillerine, ülkesinin Suriye'deki IŞİD militanlarıyla daha güçlü şekilde mücadele etmesini değerlendirmelerini istiyor. Cameron'ın sözcüsü, Başbakan'ın, İngiltere'nin IŞİD'le mücadeleye daha aktif şekilde katılması gerektiğine inandığını söyledi.

Katliam selfie'si tepki topladı

PARLAMENTONUN ONAYI OLMADAN VURMAYACAK

Bugün Avam Kamarası'nda bir konuşma yapan İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon da milletvekillerinin konuyla ilgili sorularını yanıtladı. Fallon, Tunus'taki saldırının IŞİD'in Suriye'deki karargahlarında planlandığının tespiti halinde, örgüte yönelik politikalarını gözden geçirmeleri gerektiğini belirtti. Savunma Bakanı, parlamentonun onayı olmadan, Suriye'deki IŞİD hedeflerine hava saldırıları düzenlemeyeceklerini açıkladı.

Tunus saldırganının babası: Oğlumun beynini mahvettiler

Fallon'a göre bu durumun iki istisnası ise "çok önemli ulusal çıkarların tehdit altında olması" ve "insani bir felaketin önlenmesi". İngiliz bakan, alacakları herhangi bir kararın Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a destek anlamına da gelmemesi gerektiğini vurguladı.

CAMERON: IŞİD, BATI'NIN VAROLUŞU İÇİN TEHDİT

İngiltere, Eylül ayından bu yana Irak'taki IŞİD hedeflerine hava saldırıları düzenliyor. İngiltere Başbakanı David Cameron, Tunus'taki saldırı sonrası IŞİD'in Batı'nın varoluşu için tehdit teşkil ettiğini söylemişti. Cameron ayrıca örgütün Irak ve Suriye'deki üyelerinin İngiltere topraklarında "korkunç saldırılar" düzenlemeyi planladıklarını belirtmişti.

Avam Kamarası'nda 2013 yılı Eylül ayında yapılan oylamada, o dönem iktidarın büyük ortağı olan Muhafazakar Parti'nin bazı milletvekilleri ana muhalefetteki İşçi Partisi ile birlikte hareket etmiş ve parlamentodan Suriye rejimine yönelik hedeflere hava saldırıları düzenleme izni çıkmamıştı. Ancak Başbakan Cameron'ın yenilgiye uğradığı oylama IŞİD'e yönelik değildi.

Tunus'ta plaj katliamı zanlıları gözaltında

'HÜKÜMET RİSK ALMAYACAK'

BBC Siyaset Editörü Nick Robinson ise hükümetin ana muhalefetteki İşçi Partisi'nden destek aldığını bilmeden, Suriye konusunda parlamentoda bir oylama daha kaybetme riskini almayacağını söylüyor.

İşçi Partisi'nin savunma sözcüsü Vernon Coaker ise bugün Avam Kamarası'nda yaptığı konuşmada, IŞİD militanlarının yenilgiye uğratılmasının "herkesin üzerinde anlaştığı bir hedef" olduğunu söyledi.

Cam şişeyle IŞİD militanını takip etti

Saldırgandan Tunuslulara: Sizi öldürmüyorum