İngiltere kimyasal saldırıdan korkuyor

İngiltere kimyasal saldırıdan korkuyor
İngiltere kimyasal saldırıdan korkuyor
Times gazetesi, Irak ve Suriye'de IŞİD'e katılan İngiliz cihatçıların, ülkeye geri döndükten sonra klor gazı kullanarak kimyasal saldırı düzenleme riskinin bulunduğunu gündeme getirdi.

RADİKAL - İngiliz Times gazetesi, İngiltere 'den IŞİD'e katılan kişilerin ülkeye dönüp kimyasal saldırı düzenleme ihtimalini sayfalarına taşıdı. Gazete , terörle mücadele polisinin, cihatçılardan gelebilecek bu tarz bir saldırıya karşı alarma geçtiğini duyurdu. 

Haberde IŞİD militanlarının kimyasal silah olarak kullandığı klor maddesinin, İngiltere'de kolayca bulunabildiğine dikkat çekiliyor ve uzmanların bu konuda yeni düzenlemeler yapılmasını önerdikleri belirtiliyor. Times'ın haberi şöyle devam ediyor:

" Irak 'ta Bağdat'ın kuzeyindeki Tıkrit'te, IŞİD tarafından yol kenarlarına yerleştirilmiş olan ve Irak güçleri tarafından imha edilen bombaların dörtte biri, klor içeriyordu. Bu, cihatçıların kimyasal bomba yapma yeteneklerini İngiltere'de kullanabileceklerine dair korkuları artırdı. [...] Birçok farklı kullanım alanı olan klor, solunduğu takdirde ölümcül olabiliyor. Metro, tren ya da bir alışveriş merkezinde yapılacak böyle bir saldırı, katliama neden olabilir".

BUZDOLAPLARININ ARKASINDA VAR

Haberde, ev tipi buzdolaplarının arkasındaki silindirin içindeki klor gazının bomba yapımında kullanıldığına dikkat çekiliyor. Gazeteye konuşan, kimyasal saldırılar konusunda uzman üst düzey bir askeri yetkili, "Çöplüğe gidip eski buzdolaplarından bu parçaları toplayarak patlatabilirler" diyor.

Askeri yetkili bakanları, İngiltere'de klor satışına sınırlama getirilmesi konusunda adım atmaya da çağırıyor. Irak'ta klor gazı satın almak, sıkı denetime tabi. İngiltere'de ise herhangi bir kişi, 90 tona kadar klor gazı satın alabiliyor. (BBC Türkçe)