İngiltere Kraliçesi'nden Üçüncü Dünya Savaşı konuşması

İngiltere Kraliçesi'nden Üçüncü Dünya Savaşı konuşması
İngiltere Kraliçesi'nden Üçüncü Dünya Savaşı konuşması
İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in, 1983 yılında olası bir nükleer savaş durumunda halka hitaben yapması planlanan konuşma ortaya çıktı.

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in, Sovyetler Birliği ile olası bir nükleer savaş durumunda yapması planlanan konuşma, gizliliği kaldırılan arşiv belgeleri arasından çıktı. 1983 yılına ait konuşma planını II. Elizabeth'in hiç görmediği tahmin ediliyor.

Kraliçe'nin dönemin nükleer gücü Sovyetler Birliği'nin tehdidi altında bulunan İngiliz halkına “tehlikeler tarihimizin hiçbir anında olmadığı kadar büyük” şeklinde hitap etmesi planlanıyordu.

"Bu yeni kötülüğe karşı hep birlikte mücadele etmeye çalışırken gelin ülkemiz ve nerede olurlarsa olsunlar iyi yürekli insanlar için dua edelim. Tanrı hepinizi korusun” ifadelerinin yer aldığı konuşmada Kraliçe II. Elizabeth'in ayrıca İngiliz halkına geçen iki dünya savaşında onlara özgürlüğü canlı tutan nitelikleri de hatırlatması bekleniyordu.

Ancak Kraliçe bu konuşmayı hiçbir zaman yapamadı. Metni de görmediği tahmin ediliyor.

Metin Soğuk Savaş döneminde hükümet yetkililerince hazırlanmış ve bir nükleer savaş durumunda atılacak olası adımları içeriyor.

Metin sadece bir taslak olsa da Kraliyet ailesinin ülkeyi tahmin edilemeyecek bir zorluğa karşı hazırlamaya çalışırken dönemin korkularını yansıtıyor.


Deutsche Welle