İngiltere: Suriye'de siyasi geçiş istiyoruz

İngiltere: Suriye'de siyasi geçiş istiyoruz
İngiltere: Suriye'de siyasi geçiş istiyoruz
İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, 'Suriye'de Esad rejiminin çökmesini değil, siyasi bir geçişin olmasını istediklerini' ifade etti.

RADİKAL - İngiltere Parlamentosu Dışişleri Komisyonu'nda parlamenterlerin dış politikaya ilişkin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Suriye'de "Esad rejiminin çökmesini değil, siyasi bir geçişin olmasını istediklerini" söyledi. 

IŞİD'in Irak'ın yanı sıra merkezinin bulunduğu Suriye'de de yenilgiye uğratılmasının önemini vurgulayan Hammond, "Batılı askerleri bu ülkelere sokmak bir çözüm getirmeyecektir. Suriye'deki rejimde siyasi bir değişim yaşanmasını istiyoruz ve böylece tüm grupların desteklediği meşru bir hükümetin başta olmasını ve bu yönetimin de IŞİD'e karşı mücadele etmesini istiyoruz" dedi.

Bunun kolay olmayacağını bildiklerini ifade eden Hammond, bu esnada IŞİD hedeflerine yönelik hava saldırıları düzenlediklerini ancak sadece hava saldırılarının IŞİD'e son vermeyeceğini herkesin bildiğini dile getirdi. 

İngiliz Bakan, hava saldırılarının etkisiz olduğunu söylemenin ise doğru olmayacağına işaret ederek, "Hava saldırıları IŞİD'in askeri kapasitesini zayıflatmıştır" ifadesini kullandı.

Horasan lideri öldürüldü

'IRAK'TAKİ HATALAR SURİYE'DE TEKRARLANMAMALI'

Suriye'de Irak'ta yapılan hataların tekrarlanmaması gerektiğini her zaman vurguladıklarını söyleyen Hammond, şöyle devam etti:

"Esad rejiminin kurumları çökerse, istenilen sonuç alınamayacaktır. İstenilen sonuç, rejiminin başında siyasi bir değişikliğin olması ve böylece devletin temel altyapısı korunarak, tüm ılımlı grupların paylaştığı siyasi bir meşruiyetin oluşmasıdır. Dolayısıyla demokratik bir siyasi geçiş sürecinin olmasını istiyoruz. Bu, rejimin çökmesinden daha fazla tercih edilen bir durum olacaktır." 

IŞİD operasyonunun sadece Irak ayağına destek veren İngiliz hükümeti, Suriye'de uluslararası koalisyonun yürüttüğü hava operasyonuna da dahil olmak istiyor. Operasyona onay verecek söz konusu önergenin sonbahar aylarında İngiliz Parlamentosu'nda oylanması bekleniyor. (AA)

ABD'den IŞİD açıklaması: Türkiye elinden geleni yapıyor

Suriye'de IŞİD'e karşı ortak hareket

Esad'dan nükleer anlaşma açıklaması