İngiltere Türkiye'yi gizlice dinlemiş

İngiltere Türkiye'yi gizlice dinlemiş
İngiltere Türkiye'yi gizlice dinlemiş
İngiliz basını, İngiltere'nin aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bazı ülkelere ait 14 fiber optik hattı izlemeye aldığını iddia etti.

Daily Telegraph gazetesi, İngiliz istihbarat servisi GCHQ'nun Kıbrıs'tan geçen ve aralarında Türkiye 'nin de bulunduğu bir dizi ülkeye ait 14 fiber optik hattı izlemeye aldığını aktardı.

İddianın sahibi olan İtalyan L'Espresso dergisi, ABD istihbarat kurumlarının sırlarını ifşa ettikten sonra Rusya'ya sığınan Edward Snowden'ın sızdırdığı belgelere dayandırdığı haberde olayın büyüklüğünü “milyonlarca elektronik posta, telefon konuşması, anlık mesajlaşma ve diğer internet trafiği izlendi” sözleriyle ifade ediyor.

Kıbrıs'taki Dikelya Üssü'nde bulunan Ay Nikola istasyonunda bulunan söz konusu yer altı kabloları Kıbrıs'tan geçerek Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Avrupa 'ya gidiyor.

L'Espresso "Bir dizi kablo Kıbrıs'ı İngiliz ve Amerikalıların casusluk faaliyetlerinin aşikâr hedeflerinden İsrail ve Suriye'ye bağlıyor. Diğer kablolar Kıbrıs'tan Lübnan'a ve Kıbrıs'tan Mısır, Türkiye, Yunanistan ve İtalya'ya uzanıyor" diyor. (BBC Türkçe)