İngiltere Ukrayna ordusuna desteğini artırıyor

İngiltere Ukrayna ordusuna desteğini artırıyor
İngiltere Ukrayna ordusuna desteğini artırıyor
İngiliz yetkililer, eğitim verdikleri Ukrayna askeri sayısının 2 bine yükseltileceğini duyurdu.

RADİKAL – İngiltere , Ukrayna ordusuna desteğini artıracağını açıkladı. İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon, İngiltere’nin eğitim verdiği Ukrayna askeri sayısının 2 bine yükseltileceğini belirtti.

Russia Today’in haberine göre, kararı Salı günü Ukrayna’nın başkenti Kiev’e yaptığı ziyaret sırasında açıklayan Fallon, artışın yıl sonuna kadar gerçekleşeceğini ifade etti. Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk’la yaptığı görüşmede, Ukrayna’ya “desteğini yeniden belirtmek için geldiğini” söyleyen Fallon, “7 bin kişi Ukrayna’da, Avrupa ’nın kapısında öldü. Bu soğuk bir çatışma değil, aksine hala sıcak. Sırtımızı Ukrayna’ya dönmeyeceğiz” ifadesini kullandı.

SON AYLARDA ARTIŞ GÖSTERDİ

An itibari ile 75 İngiliz askeri eğitmenin bulunduğu Ukrayna’da,  6 farklı bölgede, 13 farklı tim yer alıyor. Askerlere 10 günde istihbarat, piyade, tıbbi ve lojistik eğitim veriliyor. Fallon’a göre, yeni eğitimin hedef aldığı kriterler arasında kara tehditleri farkındalığı, şehir ortamlarında savunma pozisyonları kurabilme, operasyon planlama ve mühendislik dersleri yer alıyor.

Ukrayna’ya Batı ülkelerinin eğitim ve finans yardımları geçtiğimiz aylarda artış gösterdi. Ukraynalı askerler, aynı zamanda Kanada ve Amerikan askeri güçleri tarafından da eğitim alıyor.  

Ukrayna eski başbakanı: Yanukoviç'e hapis cezası verilmeli

EN BÜYÜK ASKERİ TATBİKAT

Temmuz sonunda NATO, Ukrayna’da, 18 ülkeden bin 800 askerle bugüne kadarki en büyük tatbikatını başlattı. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan ise NATO’nun yürüttüğü bu egzersizlerin bölgenin barışçıl sürecine tehlike unsuru oluşturduğu yönünde bir uyarıda bulunuldu.

NATO’nun tatbikatını açıklamasının ardından, ABD Dışişleri Bakanlığı Ukrayna ordusunun savunma kapasitesini artırma yönündeki isteklerini ifade etti. Bu açıklama, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun, çatışma bölgesinde bulunan asker sayısının 60 binin üzerinde olduğunu duyurması ve ülkeye yapılan lojistik yardımların esirgenmemesi yönünde çağrı yapmasının ardından geldi.

Ukrayna'dan 'Müslüman taburu'