İngiltere üyeliğin devamı için AB'ye 4 şart sundu

İngiltere üyeliğin devamı için AB'ye 4 şart sundu
İngiltere üyeliğin devamı için AB'ye 4 şart sundu
İngiltere Başbakanı David Cameron, İngiltere'nin Avrupa Birliği üyesi olarak kalması için 4 ana koşulu açıkladı.

RADİKAL - İngiltere Başbakanı David Cameron'ın Londra’daki Uluslararası İlişkiler Kraliyet Enstitüsü’nde bugün yaptığı konuşmada ülkesinin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma olasılığını referanduma götüreceğini açıklaması, hem İngiltere'de hem de sığınmacı kriziyle karşı karşıya olan AB merkezlerinde gündeme damga vurdu.

İngiltere’nin taleplerinin diğer AB liderleri tarafından kabul edileceğine inancının tam olduğunu belirten, ancak bu şartlar kabul edilmezse İngiltere’nin AB üyesi olmayı isteyip istemediğini yeniden düşünmesi gerekeceğinin de altını çizen Cameron, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk'a bir mektup göndererek İngiltere'nin AB üyesi olarak kalması için 4 ana koşulu açıkladı. 

Sisi'ye Londra'da protestolu karşılama

Mektupta ifade edilen 4 şart arasında şu maddeler bulunuyor:

— İngiltere ve euro kullanmayan diğer ülkeler için para birimi eşitliğinin sağlanması

— AB içinde rekabetin artırılması

— AB üyesi ülkelerden  göç eden kişilerin alabileceği devlet yardımlarının kısıtlanması

— İngiltere’nin 'giderek yakınlaşan AB' dışında tutulması ve ulusal parlamentoların güçlendirilmesi

'AMAÇ AB'DEN GÖÇÜ AZALTMAK'

İngiliz basınına göre, Cameron’ın AB üyelik şartları arasında en çok tartışma yaratacak madde, AB ülkelerinden gelen göçmenlerin devlet yardımlarına ulaşımının kısıtlanması. Son resmi rakamlara göre İngiltere’ye göç eden AB vatandaşlarının yüzde 40’tan fazlası çalışsalar bile vergi kredisi ya da çocuk desteği gibi devlet yardımlarından yararlanabiliyor. İngiltere’ye göç eden AB vatandaşlarının en az 4 yıl bu yardımlara ulaşmasını engellemeyi amaçlayan Cameron’ın bu yolla ülkesine göç miktarını azaltmak istediği belirtiliyor.

Ancak birçok AB ülkesinin vatandaşlarının ikinci sınıf insan muamelesi görmesine neden olacağı gerekçesiyle bu öneriye şiddetle karşı çıkacağı tahmin ediliyor.

İngiltere: Rus uçağı bombayla düşürülmüş olabilir

AB KARŞITLARI BEĞENMEDİ

İngiltere'de giderek güçlenen AB karşıtı hareketin en önemli temsilcilerinden olan aşırı sağcı UKIP partisi lideri Nigel Farage ise, başbakanın konuşmasından sonra yaptığı açıklamada, hükümetin öne sürmeyi planladığı koşulların kayda değer bir değişim vaat etmediğini söyledi.

Farage “Parlamento'nun üstünlüğünün geri kazanılması ya da AB içi dolaşım özgürlüğünün sona erdirilmesi konusunda hiçbir vaatte bulunulmuyor” dedi.

Cameron: Esad Suriye'de geçici hükümetin parçası olabilir

MERKEL: ÇÖZÜM BULABİLİRİZ

Almanya Şansölyesi Angela Merkel de, İngiltere'nin AB'den ayrılmasını engellemek için bir anlaşma yapabileceklerine emin olduğunu söyledi. (Sputnik) 

Londra'da okul harçları protestosu