İngiltere'de 11. cami saldırısı!

İngiltere'de 11. cami saldırısı!
İngiltere'de 11. cami saldırısı!
Türklerin yoğun yaşadığı Kuzey Londra'nın Muswell Hill semtinde, Woolwich'de öldürülen İngiliz asker Lee Rigby'nin intikamını almak için Somali Camisini kundakladılar

LONDRA - 30 binin üstünde Türk'ün yaşadığı semtteki saldırının soruşturmasını, yangını şüpheli gören terörle mücadele polisi üstlendi. Son 15 günde camilere yapılan saldırı sayısının 11'i geçmesi üzerine İngiltere 'de camilere giden Müslümanlar da tedirginlik başladı.

İngiliz askerin öldürülmesinin hemen ardından Grimsby Camisine molotof kokteyliyle yapılan saldırı en tehditkâr saldırı olmuştu. Dün sabaha karşı Somali'lere ait caminin de içinde bulunduğu iki katlı Al-Rahma İslam Merkezi'ne yapılan kundaklama ise daha ciddi boyutlarda.

Coppettts Road'daki camideki yangın sabaha karşı saat 03.15'de başladı ve itfaiye tarafından söndürülmesi bir buçuk saat aldı. Yangından önce Müslümanlara karşı son günlerde yapılan gösterilerin çoğunu organize eden aşırı sağcı English Defence League'in (EDL) camiye gönderdiği tehditkar mektupları ele geçti ve caminin duvarı üstüne yazılan EDL yazıları dikkat çekti.

Kundaklama suçunu kabul etmeyen EDL sözcüsü, "EDL yazısını herhangi biri yazmış olabilir. Caminin kundaklanmasını kınamıyoruz. Hükümet birşey yapmadığı için halk sorunu kendi çözmeye çalışıyor" diyerek saldırıyı savundu.

Barnet Bölgesi'nin Emniyet Amiri Adrian Usher, "Toplum liderlerine olayın üstüne giderek soruşturmamızı yürüteceğimize söz verdim. Toplumların güvenliği her zaman bizim önceliğimizdir" derken olayda ırkçı motif olabileceğini saklamadı.

Yangına 6 itfaiye aracı 35 itfaiyeci gönderdiklerini açıklayan Londra İtfaiyesi, binanın yangından ciddi hasar aldığını belirtirken komşu binadan bir kadının şok geçirince ambulans servisi tarafından olay yerinde tedavi edildiğini bildirdi.

Muhafazakar Chipping Barnet Milletvekili Theresa Villiers, "Benim seçim bölgemde böyle bir saldırı olduğu için şoke oldum. Bu sadece müslüman topluma karşı bir saldırı değil aynı zamanda hepimize bir saldırıdır. Hiçbir koşulda bizi bölecek şiddetli aşırıcılığa izin vermemeliyiz" diye konuştu.

İslam Merkezi'nde çalışan Somali'li Ahmed Ali Said, Camiye sabah saat 4.15'de geldiğinde binayı çökmüş bulduğunu anlatırken "Biz barışsever bir toplumuz. Tüm komşularımız bizle dayanışma gösterdi. Asker Lee Rigby'nin ölümüyle biz de çok kötü olduk" dedi.(DHA/Faruk Zabcı)