İngiltere'de 'ajan Bakan' skandalı

İngiltere'de 'ajan Bakan' skandalı
İngiltere'de 'ajan Bakan' skandalı
İngiltere'de, 1960'lı yıllarda Muhafazakar Parti'den bakanlık yapan Raymond Mawby'nin, Çek ajanlara para karşılığı gizli bilgi sağladığı ortaya çıktı.

LONDRA - İngiliz yayın kurumu BBC'nin ulaştığı Çek İstihbarat Servisi'nin arşivlerinde bulunan belgeler, dönemin bakanı Mawby'nin, 10 yıl boyunca Çek ajanlara, İngiliz milletvekilleriyle ilgili bilgilerin de aralarında bulunduğu çok sayıda bilgi sağladığını gösterdi.

"Laval" kod adıyla belgelerde ismi yer alan Mawby ile Çek ajanlar ilk olarak 1960 yılında bir kokteylde temas kurarken, 1961 yılından itibaren ise Mawby'nin, düzenli aralıklarla Çek ajanlara bilgi sağlamaya başladığı anlaşıldı.

Belgeler Mawby'nin, dönemin Çekoslovakya'sının lehine olabilecek konuları İngiliz Parlamentosu'nda gündeme getirmenin yanı sıra İngiltere Başbakanlık Ofisi'nin krokisi ve İngiliz milletvekilleriyle ilgili detaylı bilgileri de Çek ajanlara sağladığını ortaya koydu.

İngiliz Hükümeti, BBC'nin haberinin ardından konuya ilişkin soruşturma açılacağını açıkladı.

İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'ndan 1983 yılında ayrılan Mawby, 1990 yılında 68 yaşındayken öldü. (aa)