İngiltere'de "börek" tartışması

İngiltere'de koalisyon hükümeti ile muhalefet arasında börek tartışması yaşanıyor

LONDRA - İngiliz hükümeti geçen hafta açıkladığı bütçeyle, hamur işlerinin da arasında bulunduğu fastfood'a katma değer vergisi artışı yapılacağını belirtti.

Başbakan David Cameron Londra'da bu yaz yapılacak olimpiyatlarla ilgili düzenlenen basın toplantısında, fastfood satan küçük işletmelerin vergi ödediğini ancak aynı gıdaları satan süpermarketlerin vergi ödemediğini söyleyerek, bunun adil olmadığını vurguladı.

Cameron, "Ben de börek yiyicisiyim. Cornwall'a tatile gittiğimde, sıcak börek yemeği seviyorum. Sanırım son olarak, West Cornwall şirketine ait bir dükkandan börek almıştım. Leeds tren istasyonundaydım, küçük ya da büyük börek seçenekleri vardı, ben tercihimi büyükten yana kullanmıştım, çok lezzetliydi" diye konuştu.

Ancak Maliye Bakanı George Osborne önceki gün yaptığı açıklamada, İngiltere 'de hamur işi gıda satan bir zincirin adını vererek, bu zincirin herhangi bir dükkanından en son ne zaman hamur işi bir gıda satın alarak, yediğini hatırlamadığını söylemişti. Gıda zincirinin sahibi bu ifadenin işlerini olumsuz etkileyeceği gerekçesiyle, Maliye Bakanını eleştirmişti.

Muhalefetteki İşçi Partisi lideri Ed Miliband ile İşçi Partili Gölge Maliye Bakanı Ed Balls ise dün, Osborne'un bahsettiği zincirin bir dükkanına uğrayarak, sosisli börek satın aldılar.(aa)