İngiltere'de hararetli AB tartışması

İngiltere'de hararetli AB tartışması
İngiltere'de hararetli AB tartışması
Referandum isteyen Başbakan Cameron: İngiltere'nin AB'den ayrılmasını istemiyorum, AB'de reform olmasını istiyorum

LONDRA – İngiltere ’nin AB üyeliğini referanduma götürme teklifiyle ülkede gündemi değiştiren İngiltere Başbakanı David Cameron, ülkesinin AB'den ayrılmasını istemediğini, AB'nin değişmesini istediğini söyledi.

İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'nda her hafta yapılan "Başbakan'a Sorular" oturumu, Cameron'ın bu sabahki AB konuşması nedeniyle hararetli tartışmalara sahne oldu.

Cameron bu sabah, 2015 yılındaki genel seçimde partisi kazanırsa, ülkesinin AB üyeliğini referanduma götüreceğini söylemişti.

Muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Ed Miliband, "Başbakan'a Sorular" oturumunda, "Referanduma gidilirse oyunu ne yönde kullanacağını" sordu. Cameron, bu soruya kesin bir yanıt vermedi ancak "İngiltere'nin reform yapılmış bir AB'deki üyeliğini destekleyeceğini" söyledi.

Miliband bunun üzerine, Cameron'ın korktuğu için soruya net bir yanıt veremediğini savundu ve "Cameron, ulusal çıkarlar değil, partisinin çıkarları doğrultusunda hareket ediyor" dedi.

Muhalefet lideri ayrıca, İşçi Partisi'nin AB üyeliğiyle ilgili referanduma gitmek istemediğini vurgulayarak, "Cameron bu önerisiyle, İngiltere'yi uzun yıllar sürecek bir belirsizliğe sürüklüyor" dedi.

İngiltere Başbakanı David Cameron ise daha açık, esnek ve rekabetçi bir AB görmek istediğini kaydederek, "İngiltere reform yapılmış bir AB'nin parçası olmalı. Yeniden müzakere ve referandum istiyoruz. İngiltere'nin AB'den ayrılmasını istemiyorum, AB'de reform olmasını istiyorum. Değişmiş bir Avrupa görmek istiyoruz. İngiltere, AB ile ilişkilerini yeniden ayarlamak istiyor" diye konuştu. (aa)