İngiltere'de koalisyon hükümeti çatırdıyor

İngiltere'de koalisyon hükümeti çatırdıyor
İngiltere'de koalisyon hükümeti çatırdıyor
İş Dünyasından Sorumlu Bakan Vince Cable'ın medya patronu Rupert Murdoch ile ilgili sözleri kriz çıkardı


LONDRA/AA

İngiltere ’nin Liberal Demokrat Partili, İş Dünyasından Sorumlu Bakanı Vince Cable’ın medya patronu Rupert Murdoch ve koalisyon hükümeti ile ilgili sözlerinin yarattığı tartışmalar devam ediyor.

Cable’ın "Murdoch’a savaş açtım" sözlerinin basına yansımasının ardından, İngiliz bakan Murdoch’ın yüzde 39’una sahip olduğu Sky kuruluşunun tamamını almasıyla ilgili süreçte herhangi bir rol oynamayacak. Ancak Cable, kabinedeki görevine devam edecek.
Bu arada, Cable’ın yanısıra başka bazı Liberal Demokrat Partili bakanların da koalisyon hükümetinin politikalarından duydukları rahatsızlığı dile getirdiği basına yansıdı. Liberal Demokrat Partili Bakanlar Michael Moore, Ed Davey ve Steve Webb’in hükümetin öğrenci harçları ve sosyal yardım reformu gibi konularda verdiği kararlardan memnun olmadıklarını söylediği ses kayıtları da basında yer aldı.

İngiliz basını olanları "koalisyon hükümeti çatırdıyor" yorumuyla verirken, koalisyonun küçük ortağı Liberal Demokrat Parti’nin lideri ve Başbakan Yardımcısı Nick Clegg, Cable’ın sözlerini, "talihsizlik" olarak değerlendirdi.
Muhalefetteki İşçi Partisi ’nin Genel Başkanı Ed Miliband ise, Cable’ın görevinden istifa etmesi gerektiğini savunarak, "Bu olay, koalisyonun yapaylığını ortaya koydu" dedi.

-CABLE NE DEDİ?-
İngiltere’nin İş Dünyasından Sorumlu Bakanı Vince Cable kendini seçmen olarak tanıtan Daily Telegraph gazetesi muhabirlerine, "Murdoch’ın İngiliz kanalı Sky’ı tamamen ele geçirmesini engelleyeceğini" söylemişti. İngiliz Bakan konuyla ilgili, "Savaş ilan ettiğim ve kazanacağımızı düşündüğüm Murdoch’ın basınıyla ilgili olanları takip ediyor musunuz, bilmiyorum" dedi.
Avustralya doğumlu medya patronu Rupert Murdoch’ın başında olduğu "News Corporation", Sky kuruluşunun yüzde 39’una sahip. Ancak Murdoch Sky kuruluşunun yüzde 61’ini de 7,8 milyar sterline satın almak istiyor.
Gazeteciler tarafından sözlerinin kaydedildiğinin farkında olmayan Cable, koalisyonda yer almanın "bir savaş vermeye benzediğini", gerekirse hükümeti devirmek için istifa etmek gibi elinde "nükleer bir seçenek" bulunduğunu ifade etmişti.
Kamu harcamalarına yönelik reformları da eleştiren Cable, "Nükleer bir seçeneğim var. Şayet beni çok zorlarlarsa çıkıp gidebilir ve hükümeti devirebilirim" demişti.
İngiliz Bakan sözlerinin basına yansımasının ardından özür dilemiş, hükümetten ayrılmak gibi bir niyetinin ise olmadığını söylemişti.

-TIMES VE SKY NE DİYOR?-
Bu arada, Murdoch’ın sahibi olduğu İngiliz Times gazetesi bugün Cable’la ilgili habere manşetinde yer verdi. Gazete, "Başbakan David Cameron ve Başbakan Yardımcısı Nick Clegg, koalisyon hükümetinin devamı için Cable’ın görevine son vermedi" yorumunu yaptı, ancak İngiliz Bakanın geleceğinin belirsiz olduğunu da ekledi.

Sky kanalı ise, "Cable savaşı kaybetti" diyerek, Vince Cable’ın Murdoch’ın Sky kuruluşunun tamamını almasıyla ilgili süreçte herhangi bir rol oynamayacağını duyurdu. İngiltere’de Sky’ın hisselerinin satılmasına ilişkin süreci, bundan sonra Kültür Bakanı Jeremy Hunt takip edecek.